Vstup ČSOB na burzu se stále odkládá

Praha - Belgická skupina finančních služeb KBC zastavila emisi akcií ČSOB, která se měla uskutečnit na konci března. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl důvěryhodný zdroj obeznámený se situací. „Emise akcií byla již zcela připravena, avšak belgičtí majitelé ČSOB ji několik dní před oznámením zastavili,“ uvedl zdroj.

KBC chtěla peníze získané prodejem použít na splacení části dluhů, které má u vlámské vlády a Evropské komise z doby bankovní krize. Prodej asi 40procentního podílu ČSOB měl vynést řádově 40 miliard korun.

Uvedení menšinového podílu české banky na pražskou burzu přitom bylo jednou z podmínek, kterou KBC uzavřela s Evropskou unií. Nemohla by jinak čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun).

KBC si je ale na druhou stranu vědoma toho, že by se prodejem ČSOB zbavila svého nejlepšího zahraničního aktiva. Emisi akcií už odložila několikrát a podle zdrojů obeznámených s vývojem dělá vše proto, aby nakonec žádnou emisi akcií dělat nemusela.

Pokud by nakonec k emisi došlo, provede ji ČSOB velmi pravděpodobně až s podporou pololetních výsledků, tedy nejdříve na podzim letošního roku. Emisi akcií založenou na výsledcích loňského hospodaření, kdy vydělala přes 13 miliard korun čistého, smí totiž banka podle regulatorních pravidel uskutečnit nejpozději na konci března.

Bankovní skupina KBC
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24