Nečas: Česko neplánuje odstavit jaderné elektrárny

Praha - Premiér Petr Nečas zdůraznil, že se Česko nechystá odstavovat jaderné elektrárny. Vyjádřil se tak v dnešním vydání pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu v souvislosti s událostmi v Japonsku a rozhodnutím Německa pozastavit provoz sedmi nejstarších reaktorů a přezkoumat jejich bezpečnost. Nečas ale s ničím takovým v Česku nepočítá.

„Já si nedovedu představit, že bychom zastavovali jaderné elektrárny. To by u nás vedlo k ekonomickým problémům na hranici ekonomické katastrofy. Čili my to rozhodně neuděláme,“ vysvětlil Nečas.

Podle premiéra celá řada jiných vyspělých zemí, například Francie, o omezování jaderné energetiky vůbec neuvažuje. Odstavení sedmi německých jaderných reaktorů se týká sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren.

Video Reportáž Pavla Štrunce
video

Reportáž Pavla Štrunce

Evropské jaderné elektrárny mají projít testy odolnosti

V úterý se ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii. Navíc z mimořádné schůzky ministrů energetiky Evropské unie vyplynulo, že jaderné elektrárny v EU zřejmě projdou testy odolnosti. Další jednání naznačí, jakou budou mít testy podobu a kdy se odehrají.

Také prezident Václav Klaus a jeho slovinský protějšek Danilo Türk dnes v souvislosti s úvahami o omezení jádra v Evropě varovali před populismem a šířením paniky. Podle nich je situace v Japonsku, kde po zemětřesení a následné ničivé vlně tsunami má velmi vážné problémy několik jaderných reaktorů, zcela mimořádná. Měla by prý být podnětem k odborné debatě o větší bezpečnosti jaderných elektráren, ale nikoliv k populistickým rozhodnutím politiků.

Lidé kupují jód jen o trochu víc

Po celém česku je 60 zařízení měřících radiaci. Jakmile by překročila běžné hodnoty, přístroj na to upozorní. Následně by Státní úřad pro jadernou bezpečnost varoval jednotlivé složky integrovaného záchranného systému. Při vážném jaderném neštěstí dojde k evakuaci obyvatel a distribuci tabletek s jódem.

Ty jsou v lékárnách běžně k dostání, podle lékárníků se jejich prodej v posledních dnech nepatrně zvýšil. Lékaři ale varují, člověk by je neměl požívat bezdůvodně. Rozhodně totiž nefungují jako univerzální prevence a mohou způsobit další zdravotní problémy.

Německá jaderná elektrárna
Zdroj: ČTK/AP