Za vklad do katastru brzy zaplatíme dvojnásobek

Praha – Vláda dnes schválila návrh novely zákona o správních poplatcích. Lidé tak budou zřejmě muset za návrh na vklad do katastru nemovitostí platit dvakrát více než nyní. Poplatky by tak nově měly dosáhnut tisíce korun. Změna tak zohlední inflaci. Současná výše poplatků totiž platí již od roku 1994.

O zvyšování poplatků usilovala už Topolánkova vláda

Podle návrhu však dojde i k dalším změnám. Například maximální částka pro návrhy týkající se vkladů souvisejících s výstavbou veřejně prospěšné stavby se může zvýšit z aktuálních 5 000 na 10 tisíc korun. Návrh na vklad bude muset být také již ke dni podání návrhu doložen listinou, na základě které má úřad právo na zápis.    

O zvýšení poplatků se snažila už vláda Mirka Topolánka:

„Avšak s ohledem na to, že vládě byla vyslovena nedůvěra a očekávaly se nové volby na podzim roku 2009, před nimiž není populární zvyšovat správní poplatky, skupina poslanců svůj návrh stáhla,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu.  

Do katastru se vkladem zapisují změny, které vznikají především na základě smlouvy. Vedle nejčastěji zastoupeného vlastnického práva se vklady týkají také změny zástavního práva, předkupního práva nebo věcných břemen.