Temelín a Dukovany jsou na katastrofu připravené

Praha – O bezpečnosti českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany není pochyb. Po dnešním jednání vlády to prohlásil premiér Petr Nečas. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové navíc není rozumné přijímat unáhlené závěry. Únik radiace japonské elektrárny Fukušima do ovzduší navíc nemůže Čechy žádným způsobem ohrozit.

České lékárny zaznamenaly zvýšenou poptávku po tabletách s jódem. Podle Drábové opravdu může stabilní jód částečně před zářením ochránit. Jeho požití je však opodstatněné až poté, co naměřené hodnoty radiace dosáhnou vysokých čísel. Žádné doporučení na zvýšené požívání jódu ale úřad pro jadernou bezpečnost podle Drábové nevydal a ani nevydá. Nebude to zapotřebí ani při naplnění nejčernějších scénářů v Japonsku. V takovém případě by bylo zdraví lidí přímo ohroženo pouze v desítkách kilometrů okolo elektrárny Fukušima.

Na analýzu japonských událostí je dost času

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová:

„Tak extrémní souběh přírodních událostí, který nastal ve Fukušimě, v Evropě nastat nemůže na žádné lokalitě, kde jsou provozovány jaderné bloky.“

„Naše bloky jsou stejně bezpečné, jako byly minulý čtvrtek,“ uvedla dnes Drábová. Dodala, že jejich bezpečnost byla prokázaná v řadě mezinárodních analýz a srovnání. Není proto třeba žádných ukvapených kroků. Naopak by uvítala, aby byl všem státům, včetně Japonska, dán čas. Poté, co se situace uklidní a řádně zanalyzuje, mohou být přijímána dodatečná opatření.

O bezpečnosti českých jaderných elektráren ujistil novináře na dnešní tiskové konferenci i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. „Naše elektrárny si vedou ve srovnání bezpečnostních výsledků velmi dobře,“ uvedl ministr. Dukovany patří ke 13 procentům nejbezpečnějších elektráren na světě. Temelín již navíc přísné zátěžové testy prodělal.

„V jaderných elektrárnách se navíc neustále pracuje na posilování bezpečnostních opatření,“ dodal Kocourek. „Bezpečnost našich jaderných zařízení byla pro nás vždy prioritou číslo jedna,“ vysvětlil. České elektrárny se navíc od těch japonských liší – jsou totiž mladší a mají silnější zálohovací systémy. Riziko hoření vodíku je například omezeno rekombinátory, které výbušnou směs z ovzduší odstraňují.

„České elektrárny jsou tak naddimenzované pro případ nebezpečí,“ vysvětluje Kocourek. Podle Drábové jsou schopné přestát zemětřesení o síle 5,5 stupně Richtera. V Česku přitom nejsilnější měřené zemětřesení dosáhlo 3,2 stupně. Kromě zemětřesení jsou však schopny odolat například i pádu velkého dopravního letadla, a dokonce jsou projektovány tak, aby přestály i přímý náraz nadzvukovou stíhačkou, dodal Kocourek.

Nejsme blázni, Temelín neodstavíme

Premiér Petr Nečas o odstavení Temelína, které požaduje Německo:

„Česká vláda by musela být skupinka absolutních bláznů, aby na něco podobného vůbec přistoupila. Odstavení jaderných elektráren, kde produkujeme jednu třetinu elektrické energie, by tak znamenal v podstatě ekonomický kolaps.“

Česká republika se nenechá požadavky Německa omezovat. Kocourek navíc připomněl, že je podle Lisabonské smlouvy nastavení energetického mixu výlučným právem každého státu, stejně jako odpovědnost za provoz elektráren. Přesto je podle ministra Česko připraveno elektrárny stress testům podrobit. Odstávka ale v prostředí, kde bude elektřiny nedostatek, nepřipadá v úvahu. Česko je podle Kocourka v současnosti druhým největším exportérem elektřiny v Evropě.

Německo se ale odstavovat jaderné elektrárny chystá. Půjde o sedm nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by to mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren. Politici se tak obávají, jaký vliv to bude mít na ceny elektřiny. „Bude to mít vliv na ceny, bude to nepříjemné. Nicméně, na druhé straně my se docela divíme německé vládě, protože tímto způsobem si v podstatě podkopává vlastní konkurenceschopnost,“ pozastavil se nad počínáním Německa Kocourek.

Podle analytiků by ale k výraznému zdražení dojít nemělo. Počkejme po německých volbách, říkají. „Je to do jisté míry možná předvolební boj. Paní Merkelová před určitou dobou prosadila jadernou energetiku zpátky do hry, a nyní říká zase, že ne,“ poznamenal nezávislý energetický konzultant Jiří Černý.