Povodeň Damino nepoložila, stavy se opět rozbíhají

Frýdlant – Frýdlantská textilka Damino obnovuje výrobu tkalcovny. Po loňské srpnové povodni přitom v textilce přišlo o práci 50 lidí a hrozilo, že výroba skončí zcela. Teď se však do práce vracejí její bývalí zaměstnanci a podnik má dostatek zakázek i navzdory krizi textilního průmyslu. Stejně jako Damino si většina firem dokázala s následky povodní poradit.

Damino se dostává z nejhoršího

Velká voda zaplavila tkalcovnu do výšky dvou a půl metru. Stroje zanesl písek, štěrk a kamení. Dva dny se do ní zaměstnanci dobývali hromadami trosek, týden vyváželi tuny bláta. Obnovení výroby na počítači řízených strojích trvalo půl roku. „Tady jsme sebrali veškeré síly a dali jsme to všechno do kupy a myslím si, že zatím se nám to velice dobře daří,“ popisuje situaci pracovník Michal Ďurmek. „Jsem hrozně rád, že ty, co jsme byli nuceni vypovědět v době po povodni, se mi postupně všichni vracejí zpátky a děláme tu partu, jaká byla před povodní,“ pochvaluje si jednatel Damina Frýdlant Viktor Víšek.

Jednatel Damina Frýdlant Viktor Víšek:

„Když to odhadnu jako běh na dlouhou trať, tak jsme někde tak v pětině. Takže ta většina je ještě před námi, ale jedeme, to je důležité.“

Škody odhadla pojišťovna na 300 milionů korun. Zatím zaplatila 30. Zaměstnanci se tak snaží opravit co nejvíc svépomocí. Je to totiž levnější. Na deseti stavech pracuje v nepřetržitém provozu dvaadvacet lidí. Damino přitom patřilo k nejpostiženějším továrnám. I přes katastrofální škody nakonec žádná z velkých firem kvůli povodni nezkrachovala. Grupo Antolin se ale z Chrastavy přesune do Liberce. „Předpovědi po té loňské srpnové povodni byly katastrofální. Já jsem moc rád, protože jsme dali Frýdlantu zase naději,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Další stavy se rozjedou do dvou měsíců

Obnova výroby už Damino stála 15 milionů korun a na dalších 25 ještě přijde. Navzdory vysokým nákladům se však další stavy rozjedou už během dubna nebo května. Obnova areálu továrny ale potrvá ještě několik let. „Pro ty lidi je to obrovské ulehčení, protože ve Frýdlantském výběžku v podstatě už dneska žádná práce není a veškerý průmysl tam pomalu končí,“ dodává předseda Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt.

Textilka Damino krátce po povodni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24