Sazka se raduje, soud odvolal insolvenčního správce

Praha - Sazka už nemá předběžného insolvenčního správce. Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze o jeho ustanovení. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Loterijní společnost je ráda, že vrchní soud uznal její argumenty a věří, že stejným způsobem se postaví i k její žádosti ohledně předběžného opatření na omezení nakládání s majetkem. Přitom právě dnes odboráři Sazky žádali dnes odvolaného správce Josefa Cupku, aby zajistil návrat podniku k vykonávání jeho základních funkcí, zejména pak vyplácení výher sázejícím. Správce dnes prohlásil, že dopis vzal na vědomí, ale navržené úkoly se jej netýkají. V insolvenčním řízení se Sazka ocitla v lednu a na počátku týdne přiznala, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce.

Kroky, které Cupka učinil, nejsou automaticky zrušeny

Ještě dnes se odbory strachovaly o budoucnost vyplácení výher. Nyní věří, že už s majetkem budou moci brzy opět nakládat. Krok vrchního soudu však automaticky neznamená, že všechna opatření, která byla až dosud učiněna předběžným správcem Cupkou, neplatí, píše server Aktuálně.cz. Cupka například prosadil, aby pouze s jeho souhlasem mohla Sazka dělat jakékoliv operace nad půl milionu korun.

I proto mají odboráři strach z reakce Čechů. „Následky, které přijdou po zveřejnění této zprávy (o nevyplacení vysoké výhry z ledna 2011), jsou zřejmé všem našim zaměstnancům, evidentně nikoli však akcionářům a finančním skupinám usilujícím o vstup do Sazky, neboť výplata vysokých výher je zastavena,“ uvedl výbor. Pokud se zastaví po devastujícím vlivu tohoto oznámení i důvěra v sázení, přijdou podle odborářů s dramaticky nižšími vklady okamžité problémy, které plně dopadnou právě na zaměstnance.

Z toho důvodu navrhl závodní výbor utvořit pracovní skupinu složenou ze zástupců managementu a majitelů podniku včetně potenciálních investorů společně se zástupci odborářů, která se bude zabývat řešením problémů vzniklých při insolvenčním řízení. Pokud nebude vyslyšen zájem zaměstnanců, vyhlásí prý odbory stávkovou pohotovost a následně časově neomezenou stávku.

0Soud vyhověl 9. března žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500 tisíc korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Operátoři navíc přeruší dobíjení karet přes terminály Sazky

Během dneška pozastaví mobilní operátoři 02 Telefónica, Vodafone a T-Mobile dobíjení předplacených karet přes terminály Sazky. Telefónica O2 pozastaví dobíjení kreditu předplacených O2 karet dnes od 16:00, Vodafone přeruší dobíjení předplacených karet přes terminály Sazky od půlnoci z dneška na sobotu. 

Vodafone však zákazníkům slibuje náhradní řešení. „Výrazně jsme zvýšili distribuci a na všech místech, kde jsou terminály Sazka zákazníci mohou dobíjet přes dobíjecí kupony, a zavedli jsme dokonce nový dobíjecí kupon v nízké hodnotě 200 korun,“ tvrdí mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Stejně tak bude ode dnešní půlnoci na terminálech Sazky pozastavena možnost placení složenek za služby společností ČEZ, Veolia Voda a České podnikatelské pojišťovny.

Josef Cupka:

„S ukončením loterijní činnosti Sazky jsem nesouhlasil, protože to by byla její smrt. Dobíjení kuponů ale není její hlavní činnost. Sazka za tuto činnost bere provizi, ale peníze za dobíjení si nechávala, čímž jí dále narůstal dluh vůči věřitelům. Nebylo tedy jiné řešení než toto ukončit.“

Jako důvod firmy uvádějí deklarovanou neschopnost Sazky plnit její závazky související s dobíjením karet přes terminály Sazky, doložená i vysokými závazky Sazky vůči Vodafonu po splatnosti v řádech desítek milionů korun, uvedl mluvčí společnosti Miroslav Čepický. Ve všech místech, kde jsou terminály Sazky, mají nebo v nejbližších dnech budou mít zákazníci Vodafonu možnost koupit si dobíjecí kupon a kredit si okamžitě dobít.

„Zákazníkům se omlouváme za způsobené komplikace, které nejsou způsobeny společností Telefónica O2. Snažíme se co nejvíce usnadnit dobíjení zákazníků využívajících předplacených služeb od O2. Proto nyní distribuujeme zvýšené množství dobíjecích kupónů na řadu prodejních míst,“ prohlásil mluvčí O2 Martin Žabka. Výpadek ale bude výrazný. „V případě O2 jde přes terminály Sazka přibližně 50 procent veškerého dobíjení předplacených karet,“ dodal mluvčí. Také O2 eviduje vůči Sazce pohledávku v řádech desítek milionů korun.

Sazka přijde o tržby

Rozchod s mobilními operátory znamená pro Sazku jediné. Přichází o hotové peníze, se kterými může disponovat, přesněji řečeno o tržby, které díky dobíjení na svých terminálech sbírala. Do Sazky přiteče díky dobíjení telefonů přes terminály bezmála 10 miliard korun ročně. „Ty tržby nejsou zanedbatelné. Například v roce 2009 činily 9,6 miliardy korun,“ uvedl zástupce šéfredaktora Aktuálně.cz Zdeněk John.

Sazka v pondělí požádala Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.

Sazce dnes spadl rating, podle agentury S&P je v úpadku

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes stáhla ratingové hodnocení loterijní společnosti Sazka. S&P hodnotila závazky Sazky stupněm D, což je známka pro firmy, které jsou v úpadku. Rozhodnutí je reakcí na přesun majetku Sazky do předběžné insolvenční správy. „Vzhledem k nedostatku informací k budoucí činnosti Sazky a jejímu finančnímu profilu už nejsme schopni zajistit trvalé analytické krytí, jež by bylo v souladu s našimi kritérii,“ uvedla ratingová agentura.

Sazka
Sazka
Více fotek
  • Sazka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2400/239912.jpg
  • Městský soud v Praze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1666/166502.jpg
  • Telefonování autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2277/227693.jpg