Fosilní paliva zabíjejí častěji a více než jádro

Washington - Havárie v elektrárně Fukušima opět přispěla k nárůstu pochybností o jaderné energii po celém světě. Německo došlo k rozhodnutí odstavit staré reaktory, naopak Čína nechce stavět ty nové. A odpůrci atomu se radují, že japonské zemětřesení rozpoutá další bouřlivou debatu o budoucnosti jádra. Proti panice, která se v posledních dnech rozšířila po celém světe, se nicméně v americké stanici CNN postavil politický komentátor Fareed Zakaria. Ve svém projevu zdůraznil, že při získávání uhlí a ropy zemře ročně nesrovnatelně více lidí než při práci s jadernými reaktory. Zakaria také uvedl, že přestože je důležité vyvodit z fukušimské katastrofy důsledky, je zároveň třeba vzít v úvahu skutečnost, že v minulosti pouze jediná havárie v atomové elektrárně si vzala lidské životy. A to ta v Černobylu.

Nukleární reaktory po celém světě pracovaly bez sebemenších problémů několik desetiletí. Větší havárie při roztavení druhého reaktoru elektrárny Three Mile Island ve Spojených státech si lidské oběti nevyžádala a nehoda v Černobylu byla, jak známo, způsobena zoufale nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Atomové elektrárny vybudované v posledních letech jsou navíc podle OECD až 1600krát bezpečnější než ty staré.

A to vede podle Zakarii k další polemice. Ukazuje se totiž, že energie získávaná z ropy a uhlí způsobuje mnohem více ztrát na lidských životech a podle magazínu Slate desítky tisíc lidí ročně zemřou v důsledku nehod při získávání fosilních paliv. Kupříkladu havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu způsobil výbuch, při němž přišlo o život 11 zaměstnanců a 4 miliony barelů ropy se vylily do moře.

Fareed Zakaria:

„Vím, že zde existuje něco, co nás na nukleární energii znepokojuje. Nicméně je důležité neudělat důležitá politická rozhodnutí, která by byla více založena na emocích spíše než na realitě.“

V dnešní době žádná energie nemůže pokrýt potřeby společnosti a se vzrůstající světovou populací bude každý zdroj energie i se svými výhodami i nevýhodami ceněn více než dřív. Nicméně možná právě proto, že nejsou havárie v jaderných elektrárnách příliš časté, je třeba se jim věnovat o to důsledněji, aby další generace jaderných reaktorů byly ještě bezpečnější. A snažit se vyřešit i otázku týkající se trvalého uskladnění vyhořelého paliva, která se nad atomovou energií bude vznášet i nadále.