Věci veřejné: Kalousek ať nechá zvýhodnění hypoték na pokoji

Praha - Věci veřejné, bez kterých nemůže vláda prosadit žádnou důležitou reformu, zasadily daňové reformě ministra financí první velkou ránu a vzkázaly: stravenky nebo režijní jízdenky klidně zrušte, ale na hypotéky nebo stavební spoření nám nesahejte. Daňové zvýhodnění hypoték ani stavebního spoření totiž rušit nechtějí.

Lidé, kteří uvažují o hypotéce nebo úvěru ze stavebního spoření, tak nemusejí s uzavřením smlouvy spěchat. Proti návrhu ministra financí Miroslava Kalouska zrušit od příštího roku daňové zvýhodnění vlastního bydlení se totiž zcela zásadně postavily Věci veřejné. Ovšem bez této koaliční podpory ministr svůj plán neprosadí.

Michal Babák, poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných

„Mělo by to velký vliv na snížení trhu a potenciálu koupě nemovitostí. Budeme proti tomu, aby se zrušilo toto daňové zvýhodnění. A to rezolutně.“

Video Reportáž Hany Vorlíčkové, Jany Čermákové a Petra Vaška
video

Reportáž Hany Vorlíčkové, Jany Čermákové a Petra Vaška

„Ta výjimka je diskriminační, protože zvýhodňuje jeden typ bydlení proti všem ostatním. A já si myslím, že by měla být odstraněna,“ ohrazuje se Kalousek, který se ještě bude snažit zrušení daňového zvýhodnění hypoték a stavebního spoření uhájit. Moc šancí ale nemá.

V programu vlády je navíc jasně napsáno, že daňové výjimky, které podporují vlastní bydlení, koalice rušit nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek ani premiér Petr Nečas v tom ale problém nevidí. „Já v tom porušení programového prohlášení nevidím. Všechny smlouvy, které budou uzavřeny do konce roku 2011, budou dál zvýhodněny,“ zdůraznil šéf resortu financí. „Bude se to týkat pouze nových smluv - jinak obecně platí, že se máme snažit vyřadit co největší počet různých daňových výjimek a úlev,“ dodal premiér.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24