Fuksa chce zachovat pozitiva zákona o významné tržní síle

Praha - I když má být zákon o významné tržní síle na podzim zrušen, podle ministra zemědělství Ivana Fuksy budou některé jeho části platit dál. Mezi body, které se zapracují do jiných zákonů, patří maximálně třicetidenní splatnost faktur nebo zákaz bezplatného vracení neprodaného zboží zpět potravinářům. Jejich dodržování musí být přísněji kontrolováno, říká ministr zemědělství. Zákon o významné tržní síle upravuje vztahy mezi supermarkety a jejich dodavateli, kteří si dlouhodobě stěžují na praktiky obchodních řetězců.

„Chceme více parametrů nebo více mechanismů, které by zákon udělaly zubatější. To znamená, aby se ve větší míře implementoval postih,“ zdůraznil Fuksa. Podle potravinářů by bylo nejlepší, kdyby zákon o významné tržní síle platil dál. „Rozhodně se zlepšila splatnost, neexistují vratky a bez ohledu, jestli jsou to velcí, nebo malí potravináři, zákon rozhodně pro nás význam má,“ vysvětlila mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Díky zákonu sice byla zahájena správní řízení kvůli podezření z používání nezákonných praktik, například proti Tescu, Kauflandu nebo Aholdu, zatím ale bez výsledku. Podle dodavatelů tak není jasné, jestli zákon funguje i v praxi. Tvrdí, že na změny je ještě brzy. „Řešit to budeme až v momentě, kdy se ukončí probíhající šetření porušení, protože dneska jich běží asi čtyři nebo pět. Bylo by lepší počkat s nějakým resumé, až šetření budou ukončena,“ uvedl člen představenstva Agrofert Jaroslav Faltýnek.

Antimonopolní úřad, který případy šetří, zatím žádný výsledek neoznámil. Podle jeho šéfa Petra Rafaje to bude trvat ještě několik měsíců.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24