Japonci se pomalu vrací do práce

Tokio - Život v částech Japonska, které nebyly přímo zasaženy vlnou tsunami, se pomalu vrací k normálu. Lidé začali opět dojíždět do práce, děti do školy a makléři na burzu. Podporu zemi vycházejícího slunce dnes navíc vyjádřil i americký miliardář Warren Buffett, podle něhož není ekonomická budoucnost země rozhodně ohrožena.

Většina z Japonců si moc dobře uvědomuje, že každý den, kdy se ekonomika země nehýbe, může být velký problém. Japonci ale musí denně překonávat řadu komplikací. „Stále nás trápí nedostatek benzinu. Člověk si může koupit jen 20 litrů denně a někdy u pumpy čekáme až pět hodin,“ říká majitel obchodu Tsutomu Kondo. „Proud pořád ještě vypadává, ale všechno se už vrací k normálu. Musíme ale poslat víc pomoci na sever,“ doplňuje je úřednice Hazuki Yatsu.

Podporu zdecimovanému Japonsku dnes vyjádřil americký obchodník a miliardář Warren Buffett, přezdívaný jako „věštec z Omahy“. Podle něj bude přestavba země nějakou dobu trvat, ale rozhodně nehrozí, že by to ohrozilo budoucnost Japonska: „Katastrofy, jako je tato, často vytváří nákupní příležitost. Viděl jsem to ve Spojených státech, viděl jsem to po celém světě. A myslím si, že Japonsko nebude výjimka. Takže i když vlastním japonské akcie, určitě je neprodám.“

Video Rozhovor s Vladimírem Rybeckým
video

Rozhovor s Vladimírem Rybeckým

Vhodný čas na nákup japonských akcií

Japonský akciový trh klesl v minulém týdnu o deset procent - a výhled do budoucna je optimistický. Je tedy ideální doba pro nákup akcií. Podle ekonomů je teď ale důležité, jak na obnovu země zareaguje vláda. „Pokud se soukromým firmám nebudou zdát ta vládní opatření na obnovu země dostatečná, pravděpodobně odtud odejdou a část výroby přesunou mimo Japonsko,“ vysvětlil ekonom společnosti JP Morgan Securities Japa Masamichi Adachi.

Spustit výrobu chtějí tenhle týden i japonské automobilky. Budou se ale muset vyrovnat s výpadky dodávek elektřiny a poničenou infrastrukturou. Navíc se zatím nepodařilo obnovit provoz v některých továrnách na nezbytné součástky. Třeba Nissan nebo Mitsubishi tak zatím čerpají ze svých zásob. Také elektronický koncern Sony přeruší část produkce na japonském území, protože mu chybějí komponenty a materiály. Týká se to například závodů na digitální fotoaparáty, mobilní telefony a televizory.

Warren Buffett
Warren Buffett
Více fotek
  • Warren Buffett autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/82/8109.jpg
  • Následky zemětřesení v Japonsku zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2403/240241.jpg