Návrh na insolvenci je podle firmy Čepro smyšlený

Praha – Důvody pro návrh na prohlášení insolvence státního distributora paliv Čepro jsou podle jeho zástupců neopodstatnělé. Dokument podaný advokátem Vladimírem Bartošem je prý pokusem oklamat soud s cílem vylákat z Čepra vysokou finanční částku. Společnost plánuje oslovit právníky s cílem bránit se, jak potvrdila mluvčí Čepra Lenka Svobodová. Bartoš přitom tvrdí, že návrh na zahájení řízení a prohlášení konkurzu podal, protože mu Čepro dluží 127 milionů korun.

Na základě Bartošova podnětu zahájil Městský soud v Praze insolvenční řízení již v pondělí. Čepro však trvá na nesmyslnosti rozhodnutí a uvádí, že své závazky řádně hradí a nemá vážné finanční problémy. „Obchodní činnost společnosti Čepro pokračuje bez jakýchkoli omezení,“ dodala Svobodová.

Čepro dodává, že podaný návrh je zoufalou reakcí na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který minulý týden odmítl žalobu společnosti M Port na Čepro týkající se údajné pohledávky za více než 348 milionů korun. „Autoři komplotu se proto nyní pokoušejí obejít řádné soudní řízení a ještě před vynesením rozsudku vylákat smyšlenou pohledávku prostřednictvím řízení insolvenčního,“ dodalo Čepro.

Na Bartoše byla podle smlouvy ze srpna 2009 převedena polovina z pohledávky, kterou vůči Čepru má Dušan Pintye. Pohledávka prý vznikla v roce 2001 v souvislosti se směnou bezmála milionu iráckých dinárů za částku 120 milionů korun a dluhem Čepra vůči společnosti Slovnaft.

Soud prověří situaci v Čepru i samotný návrh

Pintye podle Bartoše postoupení části své pohledávky oznámil vedení Čepra i ministerstvu financí, které je jediným akcionářem státního podniku. „Zároveň navrhl mimosoudní vypořádání, přičemž mu bylo sděleno, že věc ponechávají na rozhodnutí soudu,“ uvedl v návrhu Bartoš. Soud nyní prověřuje, jestli je insolvenční návrh po faktické stránce v pořádku, a následně bude zkoumat, zda je dlužník v úpadku, či není.

Čepro podniká v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Dohlíží také na zásoby státních hmotných rezerv a provozuje síť čerpacích stanic Euro Oil. V roce 2010 společnost Čepro vykázala meziroční růst zisku před zdaněním o 28 procent na 960 milionů korun. Její tržby v loňském roce vzrostly o deset procent na 44 miliard Kč.