Spaloven je málo, zavalí Česko odpadky?

Praha – V Česku se už brzy se může stát, že nebude kam odvážet odpadky. Jen v roce 2009 se jich vyprodukovalo 5,3 milionu tun, což je o půl milionu víc než v předchozím roce. Na každého Čecha tak připadá 530 kg odpadu ročně. Skládky už tak přestávají stačit, nahradit by je měly spalovny. Do roku 2020 by v nich mělo Česko spalovat 65 procent odpadu. To se ale nelíbí ekologům ani velké části veřejnosti.

Podle Romana Mužíka ze společnosti AVE, která se zabývá likvidací odpadu, chybí spalovny hlavně na Karvinsku, v jižních Čechách, ale také na Hradecku či Pardubicku. Právě projekt spalovny v Pardubicích ale vyvolává velké vášně. Proti se postavili jak místní lidé, tak ekologové a ministerstvo životního prostředí.

Projekt nedostal takzvanou EIU, která zkoumá vliv na životní prostředí. „Investor ten projekt představil tak, že ta jeho kapacita byla silně naddimenzována, a bylo zde oprávněné podezření, že se chystá dovážet ten odpad z ciziny,“ říká Jan Freidinger z Greenpeace.

Spaloven i přes kritiku nejspíš bude přibývat. V Česku zatím fungují tři a další tři jsou ve výstavbě. Investice na jejich vybudování přitom rozhodně nejsou malé. Spalovna, která dokáže zpracovat ročně sto tisíc tun odpadu, vyjde na tři miliardy korun. Určitou část peněz nyní lze získat ze státní nebo unijní pokladny.