Sokolovská uhelná a obce napadají ČEZ kvůli ceně tepla

Sokolov - Sokolovská uhelná a. s. (SUAS) a obce, které zásobuje teplem elektrárna ČEZ v Tisové, se obrátí na regulační úřady kvůli ceně tepla z elektrárny. Podle generálního ředitele SUAS Františka Štěpánka ČEZ zneužívá monopolního postavení a cenově uhlí od SUAS diskriminuje. Přestože cena uhlí pro elektrárnu od roku 1998 nestoupla, cena tepla vzrostla 2,5 krát, řekl dnes Štěpánek novinářům s tím, že ceny, za které je ČEZ ochoten kupovat uhlí od SUAS, jsou o desítky procent nižší než u jiných dodavatelů.

ČEZ chce se SUAS nadále jednat. Štěpánek dnes připustil, že krajní možností by bylo ukončení dodávek pro Tisovou. „V případě, že nebude možno, abychom měli stejné podmínky, jako má konkurence, zvažujeme i zastavení dodávek pro ČEZ,“ konstatoval Štěpánek. „Ale proč dělat tohle, když je možné narovnat stávající podmínky,“ dodal.

Disproporce mezi cenou uhlí a tepla překvapila i starosty obcí, které teplo odebírají. Podle sokolovského starosty Zdeňka Berky (ČSSD) si obce vyžádají od ČEZ kalkulaci ceny tepla a vysvětlení jejího růstu, podají stížnost na Energetický regulační úřad a Státní energetickou inspekci. Zároveň chtějí prověřit možnost odebírat teplo z jiného zdroje, například z kombinátu SUAS ve Vřesové. „Postupně jsme zjistili, že máme úplně jiné podmínky než ostatní dodavatelé uhlí. ČEZ podle nás touto diskriminací nabourává konkurenční prostředí,“ řekl Štěpánek.

Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové ale elektrárenská společnost nemá právní oporu pro postup odchylný od platné smlouvy. „Musí totiž respektovat požadavky kladené právním řádem na správu obchodní společnosti s péčí řádného hospodáře. ČEZ je tak nucen trvat na platnosti smlouvy, dokud nebude právně nezpochybnitelně prokázáno, že smlouvu nelze plnit z důvodu doložené objektivní nemožnosti plnění či že zde jsou jiné právem uznané důvody vyžadující modifikaci daného smluvního vztahu,“ uvedla Nováková.

Společnost ČEZ také požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o posouzení skutečností ohledně smlouvy o dodávce uhlí se společností Sokolovská uhelná a zaslala mu informace dokládající, že podle ní ČEZ zákon neporušil a neporušuje.