České pivovary loni vyprodukovaly méně piva

Praha - Produkce piva v loňském roce poklesla. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se vyrobilo 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procent méně než v roce 2009. Výrobci přisuzují tyto hodnoty poklesu spotřební daně z piva na začátku loňského roku, která prý zapříčinila také pokles poptávky. O čtyři desítky procent více naopak loni pivovarníci uvařili speciálních piv, která se mezi českými pivaři těší stále větší oblibě. Tuzemští pivaři zároveň mění návyky a oblíbenou desítku čím dál tím častěji mění za silnější jedenáctku. Přestože v Česku již několik let klesá spotřeba piva, zůstávají Češi největšími pijáky pěnivého moku na světě. Loňský průměr na hlavu a rok podle Veselého dosahoval 134 litrů, což stále Čechy řadí na první místo před druhými Iry.

„Vývoj výroby piva v České republice jednoznačně přičítáme ekonomické krizi minulých let a především zvýšení spotřební daně na pivo, která se projevila zvýšením cen a následným poklesem poptávky,“ zdůvodnil pokles stavu ředitel svazu Jan Veselý. Loňský rok byl třetím po sobě, kdy se produkce pivovarů snižovala.

Největším dovozcem českého piva zůstává Německo, následované Slovenskem, Švédskem, Anglií a Ruskem. Výrazných změn doznává tuzemský pivní trh i z hlediska obalů. Zatímco produkce piva v lahvích, sudech, cisternách a plechovkách na domácím trhu klesá, jejich export roste. Dramaticky naopak strmě stoupá distribuce piva v PET lahvích, a to jak v tuzemsku, tak směrem do zahraničí. Loňské výsledky zahrnují údaje o výrobě 22 členských pivovarů svazu.

Češi si oblíbili ochucená piva

Pivovary zkouší s poklesem bojovat různými zbraněmi jako jsou třeba speciální nebo silnější piva. Ta jsou sice dražší, ale podle odborníků oživují nabídku českých restaurací. Loni tak mohli čeští pivaři ochutnat přes 450 značek. A mění se i přístup restaurací k malým pivovarům, potvrdil změnu přístupu majitel rodinného pivovaru Stanislav Bernard. Podíl speciálních piv na celkové výrobě zůstává však přes strmý růst výroby v posledních letech zanedbatelný a nedosahuje ani jednoho procenta.

Z České republiky loni členské pivovary svazu vyvezly 2,8 milionu hektolitrů zlatavého moku, o 4,2 procenta méně než předloni. Podle pivovarníků je to ve srovnání s meziročním poklesem v roce 2009, kdy se export snížil více než o 10 procent, mírný úspěch.

Stanislav Bernard, majitel rodinného pivovaru:

„Po těch letech, kdy první otázka hostinského byla, kolik mi za pivo dáte peněz, se to teď změnilo a oslovují nás i velké hospody aniž bychom je museli uplácet.“

V ČR jsou v současné době více než čtyři desítky průmyslových pivovarů. Členové svazu podle Veselého uvaří zhruba 90 procent celkové tuzemské produkce. Řada především menších pivovarů zvláště v předchozích dvou letech ze svazu z různých důvodů vystoupila. V Česku v posledních letech houfně přibývá také malých restauračních pivovarů. Podle Veselého je jich již 99 a toto číslo bude dále růst. Jejich celkový tržní podíl je však zanedbatelný.

Více piva se stáčí do PET lahví

Lahvové pivo již, co se týče tržního podílu se 46 procenty, předstihlo pivo v
sudech. Podle pivovarníků je příčinou tohoto trendu kromě růstu poptávky po
levnějším lahvovém pivo také rostoucí počet hospod točících pivo z tanků. Sílícím trendem je i stáčení piva do PET lahví. Prodeje piva v plastu loni tak například u Staropramenu stouply čtyřnásobně. A další velké pivovary už pořizují speciální stáčecí linky.

Celková odhadovaná roční produkce minipivovarů se pohybuje mezi 65 tisíc až 100 tisíc hektolitrů. „Je to zajímavé, je to oživující, my tomu fandíme, ale nemá to žádný zásadní vliv na trh,“ uvedl Veselý. V roce 2009 členské pivovary svazu vyrobily 17,02 milionu hektolitrů piva, což bylo o šest procent meziročně méně. Produkce všech českých pivovarů předtím nepřetržitě rostla od roku 2001 do roku 2007, kdy dosáhla rekordních 19,9 milionů hektolitrů, v roce 2008 klesla o půl procenta.