S&P snížila rating Portugalska těsně ke spekulativnímu pásmu

Sydney - Na politickou krizi v Portugalsku vyvolanou špatným stavem veřejných financí dnes reagovala ratingová agentura Standard & Poor's. Hlavní rating Portugalska srazila hned o dva stupně na známku BBB s negativním výhledem, což znamená, že může úvěrové hodnocení země dál klesat. Podle agentury je to přitom nanejvýš pravděpodobné a stát by se tak mohlo už příští týden. Další snížení už pošle rating Portugalska do spekulativního pásma. Snížení ratingu zemi zvedá dluhovou službu a Portugalsko se tak po Řecku a Irsku nejspíš stane další zemí eurozóny, která nebude na své dluhy stačit a bude muset požádat o mezinárodní pomoc.

S&P chce před eventuálním dalším snížením ratingu nejprve počkat, jak dopadne summit Evropské unie, který se právě koná v Bruselu. Po něm by mělo být jasnější, jak bude vypadat smlouva o vytvoření evropského stabilizačního mechanismu. Podle dostupných informací by Portugalsko na stabilizaci své situace potřebovalo 60 až 80 miliard eur.

Ve čtvrtek o dva stupně snížila rating Portugalska rovněž agentura Fitch Ratings, která jej nově hodnotí známkou A-minus. Konkurenční agentura Moody's Investors Service má pro Portugalsko známku A3. S&P tak teď hodnotí závazky Portugalska nejhůř ze všech.

Video Rozhovor s Petrem Dufkem
video

Rozhovor s Petrem Dufkem

Situaci vyhrotil pád vlády

Portugalská vláda se ve středu snažila prosadit další úsporná opatření, opozice ale její návrh nepodpořila. Premiér José Sócrates proto ještě týž den oznámil rezignaci. V reakci na politickou krizi se na trzích zvýšila riziková prémie portugalských dluhopisů a úrok z desetiletých dluhopisů portugalské vlády vzrostl na historický rekord nad 7,7 procenta.

Na finančních trzích se už delší dobu spekuluje, že Portugalsko se stane po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která bude nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc. Portugalci takovou možnost sice odmítají, to ale zpočátku činili i Řekové s Iry. Přitom pokud by se Lisabon přihlásil k restrukturalizaci, mohl by mít i levnější zdroje.

Řecko se loni v květnu dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na čerpání záchranného úvěru v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), Irsko si pak na podzim dojednalo čerpání úvěru za 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Portugalsko by podle zdrojů mohlo potřebovat asi 60 až 80 miliard eur.

Summit Evropské unie dnes v noci definitivně schválil vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF) a zemím platícím evropskou jednotnou měnou, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur. Novinářům to řekl unijní prezident Herman Van Rompuy. „Zajistíme, že 500 miliard eur bude k dispozici se statusem AAA (nejvyšší možný rating),“ řekl Van Rompuy. Členské země ovšem budou muset do pokladny ESM přispět celkem 700 miliardami eur, přičemž 200 miliard eur eurozóna využije jako rezervu pro udržení AAA ratingu.