Zdražování u pump skončilo, ceny se ale drží na rekordu

Praha – Nezdražil, ale ani nezlevnil – tak by se dal shrnout vývoj cen benzinu u českých čerpacích stanic, kde v uplynulých týdnech kvůli nepokojům v severní Africe rostly ceny pohonných hmot na dlouhodobě rekordní hodnoty. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 stál podle údajů Českého statistického úřadu průměrných 34,27 koruny, nafta zdražila jen nepatrně na 33,90.

Cena benzinu Special 91 se podle statistiků zvýšila o tři haléře na průměrných 33,26 Kč za litr. Cena plynu LPG stagnovala na průměrných 17,55 Kč/l.

Ceny pohonných hmot pravidelně sleduje společnost CCS. Podle jejích údajů se litr Naturalu 95 v úterý prodával v průměru za 34,10 koruny, což je o čtyři haléře méně než o týden dříve. Cena nafty naopak vzrostla o dva haléře na 33,78 Kč/l.

Video Drahý benzín
video

Drahý benzín

Drahá ropa - drahý benzin

Na zdražování benzinu v uplynulých týdnech tlačily především vysoké ceny ropy kvůli nepokojům v arabském světě, především pak v Libyi, která je velkým světovým producentem ropy a členem kartelu OPEC. Další výrazné zdražování už teď podle odborníků není na pořadu dne, na druhou stranu ale cena ropy hned tak neklesne pod hranici 110 dolarů za barel.

Při maximálních cenách v roce 2008 se barel ropy obchodoval za 150 dolarů. Letos podle analytiků ceny tak vysoko nepůjdou, pokud se ovšem nepokoje nerozšíří i do států, které jsou klíčovými exportéry ropy. „Saúdská Arábie sama o sobě má pětkrát větší produkci ropy než Libye, takže obchodníci mají mnohem větší obavy v případě, že dojde k bojům v Saúdské Arábii, Kuvajtu a Spojených arabských emirátech,“ upozorňuje Fadel Ghett, analytik Oppenheimer & Copany.

Anthony Grisanti, GRZ Energy:

„Kvůli omezení dodávek z Libye se z trhu částečně stáhla rafinérská ropa, kterou chtějí rafinéři nejvíc, protože se dobře přečišťuje. V Japonsku se kvůli stávající situaci snížily dodávky o stejný objem, tedy dva miliony barelů za den. Takže tím se to tak nějak vyrovnává. Ale celkově si myslím, že trh by neměl takto závodit. Pořád máme spoustu ropy jinde.“

S cenami surovin ale hýbe i poptávka a Japonsko je třetím největším spotřebitelem ropy na světě. Omezení tamní výroby kvůli následkům zemětřesení bude znamenat menší odběr energií, a celosvětový trh se tak může znovu pohnout.

Ceny benzinu na našem trhu ale kromě situace v Libyi krátkodobě ovlivňuje spíše kurz koruny a pohyb na evropské burze. Češi by se tedy mohli v příštím týdnu dočkat zlevnění až o třicet haléřů a zaplatit tak za litr Naturalu 95 rovných 34 korun.