Barclays v hledáčku vyšetřovatelů kvůli manipulaci se sazbami

New York/Londýn – Regulační úřady ve Spojených státech a Velké Británii vyšetřují údajnou manipulaci s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Ta slouží jako referenční bod, od něhož se odvíjejí finanční produkty v objemu až 350 bilionů dolarů. V hledáčku vyšetřovatelů je přitom podle ekonomického listu Financial Times (FT) hlavně britská banka Barclays.

Barcalys ale není jediná, o koho se úřady začaly zajímat, vyšetřovány jsou i další banky, například švýcarská UBS, německá Deutsche Bank a rovněž americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase & Co. Regulátory zajímá hlavně to, jestli nebyla porušena pravidla známá jako Čínská zeď. Ta přikazují, aby byly určité činnosti v bankách striktně odděleny a aby se vybraná oddělení nedostala k citlivým informacím, s nimiž pracuje jiné oddělení v rámci banky.

Regulační orgány podle FT zjišťují, jestli se banky nesnažily sazbu uměle snižovat, aby měly levnější přístup k finančním zdrojům. Tím by také mohly bagatelizovat paniku, která se během finanční krize šířila mezi investory. Banka Barclays je jednou z těch, které pomáhají mezibankovní sazbu Libor v Londýně stanovovat.

Pokud by se ukázalo, že sazba Libor byla záměrně stanovována na nižších úrovních, než měla být, znamenalo by to, že banky a investoři byli připraveni o značné objemy úrokových příjmů. Prospěch však měli naopak ti, co si peníze vypůjčili.