Japonsko chce nižšími daněmi ulevit firmám v zemi

Tokio - Japonsko stále sčítá materiální škody po zemětřesení. Podle odhadů vlády by mohly překonat 300 miliard dolarů, tedy v přepočtu více než pět bilionů korun. Tamní vláda chce mít proto už do konce dubna připravenou první verzi mimořádného nouzového rozpočtu. Kromě toho znovu zvažuje plán na snížení firemních daní. Evropská unie navíc uvažuje, že s Japonskem zahájí jednání o smlouvě o volném obchodu, aby jej tak podpořila.

V současnosti je daňová sazba pro japonské podniky mnohem vyšší než ve většině předních průmyslových zemí a pohybuje se kolem 40 procent. Teď by se mohlo firmám o pět procentních bodů ulevit. Vláda tak hledá způsob, jak firmám pomoct postavit se znovu na nohy.

Yoshihiko Noda, japonský ministr financí:

0„Ještě nemáme kompletně sečteny škody spojené s výpadky ve výrobě elektřiny. Ale není pochyb o tom, že máme obrovské hospodářské a finanční škody.“

Z následků katastrofy se firmy vzpamatovávají jen velmi pomalu. Mnoho podniků zatím zůstává zavřených. Problémy s výrobou mají i tamní automobilky. Například Toyota varovala před omezením výroby v některých severoamerických závodech, nemuselo by se jim totiž dostávat součástek dovážených z Japonska. „Vzhledem k situaci kolem Japonska je pravděpodobné, že přijdou dny bez výroby,“ dodal mluvčí závodu Toyota v San Antoniu.

Konkureční Nissan dokonce zvažuje, že by kvůli následkům zemětřesení a tsunami přesunul část výroby z Japonska do Spojených států. I automobilka Honda Motor nechává své továrny stále ještě zavřené. O obnovení výroby rozhodne až po 3. dubnu na základě dostupnosti součástek.

EU chce uvolnění obchodu s těžce zkoušenými Japonci

Evropská unie plánuje zahájit s Japonskem jednání o smlouvě o volném obchodu, státníci se takto dohodli na summitu EU. Japonsko je třetí největší ekonomikou na světě po Spojených státech a Číně. Evropská sedmadvacítka v současnosti Japonsku pomáhá překonat katastrofu především prostřednictvím humanitární pomoci. Avšak do budoucnosti chce s těžce zkoušenou zemí prohloubit i obchodní spolupráci.

Nadcházející summit musí být podle unie využit k posílení vzájemných vztahů a k pokroku v běžné agendě prostřednictvím možného zahájení jednání o smlouvě o volném obchodu. Případné uzavření smlouvy by nepochybně oživilo obchod mezi unií a Japonskem. EU před nedávnem uzavřela stejnou smlouvu s Jižní Korejí a jen vývoz z České republiky do Koreje by měl díky uvolnění obchodu vzrůst o téměř 30 procent, dovoz pak o necelých 20 procent.

Yoshihiko Noda
Yoshihiko Noda
Více fotek
  • Yoshihiko Noda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2420/241923.jpg
  • Nissan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2420/241922.jpg