Hušák: Sazka bude fungovat i v úpadku, výhry vyplácíme

Praha – Sazka bude dál fungovat, i když bude v úpadku. Řešení insolvence je první zásadní krok v boji o společnost. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl šéf Sazky Aleš Hušák. Sazka podle něj vyplácí všechny výhry. To ale odmítá ministerstvo financí, podle něhož dluží společnost výhercům řádově miliony korun. Už proto také se Sazkou zahájilo správní řízení o odebrání licence na loterijní činnost.

Na ministerstvo financí se podle šéfa státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karla Korynty obrátilo několik výherců, kterým nebyly jejich výhry u Sazky vyplaceny. „Je to v řádu milionů korun,“ odpověděl Korynta na otázku, kolik peněz tito lidé po Sazce požadují. Navíc se podle něj objevily i problémy organizačního charakteru, kdy zprostředkovatelé na terminálech Sazky odmítly přijímat sázky nebo poskytovat další služby.

Aleš Hušák v OVM:

„Když jsem v pátek v průběhu představenstva podepisoval insolvenční návrh, měl jsem slzy v očích. (…) Přemýšlel jsem hlavně o těch stovkách zaměstnanců, se kterými žiji šestnáct let. Je to samozřejmě lidská záležitost.“

„Problém je v tom, že někteří obstaravatelé se ve strachu bojí o své kauce, tudíž zastavují činnost, nevyplácejí výhry nebo nepřijímají sázky,“ připustil Hušák. Zároveň ale odmítl tvrzení, že by společnost výhry nevyplácela. „Jsou dvě výhry, které jsou teprve před splatností, a ti lidé se přihlásili, jim bude výhra vyplacena bez jakýchkoli problémů,“ řekl. „Pak je jedna výhra, která se splácí, ale splacena bude,“ dodal Hušák.

Sazka drží ze zákona rezervu ve výši 165 milionů, ze které by v krajním případě mohla výhercům zaplatit. „Pro uspokojování závazků je určité pořadí – nejdříve pohledávky státu, potom obcí a pak sázejících,“ upozoril Korynta.

V pátek Hušák podal vlastní návrh na insolvenci Sazky, protože už podle svých slov nemohl udělat jiný krok. Jednalo se v pořadí už o čtvrtý návrh a druhý za Sazku. První podal místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek, předchozí dva pocházejí od věřitelů – společnosti Moranda podnikatele Radovana Vítka a skupiny KKCG Karla Komárka.

V boji o Sazku se teď podle Hušáka bude hrát o to, jak se změní vlastnická strukura. Sám chce usilovat o to, aby současným akcionářům, kterými jsou sportovní svazy, zůstal ve společnosti co největší podíl. Firmu chce reorganizovat.

Na dohodu s Pentou tlačili politici

Podle informací insolvenčního rejstříku dlužila Sazka k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. Vedení Sazky chtělo peníze získat od společnosti Gladiolus ovládané investiční skupinou Penta a společností E-Invest podnikatele Martina Ulčáka. Smlouvu, na jejímž základě měla firma Sazce půjčit 2,5 miliardy, ale smetl ze stolu insolvenční správce. Podle dostupných informací totiž na jejím základě nebylo jasné, jak by Sazka, která za úvěr měla ručit celým svým majetkem, celou částku splatila.

Kritizovanou smlouvu s Pentou si podle Hušáka vynutili nejmenovaní politici, kteří na akcionáře i vedení Sazky tlačili od loňského léta. „V okamžiku, kdy jsme se domluvili, tak najednou všichni ti, kteří tak tlačili na tuto záležitost, přeskočili na druhou stranu a spojili se s někým jiným,“ řekl Hušák.

Věřitelům podle svých slov Hušák před dvěma týdny nabídl vlastní rezignaci výměnou za stažení insolvenčních návrhů, ti to ale údajně odmítli.

Městský soud v Praze jmenoval v pátek prozatímní věřitelský výbor Sazky, jehož hlavním úkolem bude posoudit úvěrové smlouvy s Gladiolem. Členy výboru jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Soud bude také rozhodovat o budoucnosti Sazky. Všeobecně se očekává, že povolí reorganizaci firmy. Druhou možností by byl konkurz, který by znamenal konec firmy.