Porsche navyšuje kapitál, aby ho VW mohl lépe pozřít

Frankfurt nad Mohanem - Německá holdingová společnost Porsche Automobil Holding, která ovládá legendární automobilku Porsche, v noci na dnešek stvrdila navýšení kapitálu o téměř pět miliard eur. Uvolnila tak cestu k plánovanému spojení Porsche s koncernem Volkswagen.

V rámci navýšení kapitálu vydá Porsche nové akcie s cenou 38 eur za kus. Investoři tak získají výraznou slevu ve srovnání s tržní cenou akcií, která se na konci pátečního obchodování pohybovala těsně nad 56 eury.

Cílem navýšení kapitálu je snížit dluhy společnosti před jejím začleněním do koncernu Volkswagen. Porsche Automobil Holding je podnik, který inkasuje investiční příjmy z podílů v Porsche a Volkswagenu. Firma se v roce 2009 pokusila převzít kontrolu nad Volkswagenem, pokus se však nezdařil a společnosti zůstal z té doby dluh 6,3 miliardy eur.

Role se po krachu pokusu Porsche SE obrátily a Volkswagen koncem roku 2009 koupil v automobilce Porsche podíl 49,9 procenta za 3,9 miliardy eur. Letos koncern plánuje plnou fúzi, aby se Porsche stalo desátou značkou Volkswagenu. Stuttgartská automobilka však nedávno uvedla, že její začlenění do Volkswagenu se zřejmě zdrží kvůli vyšetřování jejích dvou bývalých čelných představitelů.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se chce stát největším výrobcem automobilů na světě. Právě převzetí Porsche je jednou z cest, která mu k tomu může pomoci.