Na „povstaleckou“ ropu z Libye nebudou americké sankce

Washington - V případě, že libyjští povstalci začnou vyvážet ropu, nebudou se na ni podle amerického ministerstva financí vztahovat sankce. Spojené státy koncem února zakázaly americkým občanům a firmám veškeré transakce s libyjskou státní ropnou firmou National Oil Corporation, která je ovládána režimem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. V posledních dnech ovládli povstalci několik ropných polí a terminálů ve východní části Libye. O víkendu oznámili, že do týdne chtějí začít ropu vyvážet.

„Rebelové nejsou součástí libyjské vlády. Na ně se sankce nevztahují,“ uvedl mluvčí ministerstva USA. V současnosti prý povstalci vyprodukují 100 tisíc až 130 tisíc barelů ropy denně a dosáhnout chtějí úrovně 300 tisíc barelů. Povstalci uzavřeli dohodu s Katarem, aby zprostředkoval prodej suroviny na mezinárodní trhy.

Libye před začátkem občanské války produkovala denně zhruba 1,6 milionu barelů ropy, což představovalo téměř dvě procenta z celosvětové produkce. Vývozem suroviny se zabývala National Oil Corporation, která však je společně se svými pobočkami na seznamu firem, na něž jsou uvaleny sankce Američanů.