Unijní jednání o zákazu potravin z klonovaných zvířat zkrachovala

Brusel - Krachem dnes skončila jednání mezi členskými státy Evropské unie a Evropským parlamentem o zákazu potravin z klonovaných zvířat, jak uvedlo maďarské předsednictví EU. V evropské sedmadvacítce tak bude teoreticky možné klonovat zvířata pro výrobu potravin, které navíc nebude nutné označovat, pokud EU nepřijme jinou legislativu. Jednání probíhala v období tří let.

Nyní na sebe národní vlády a europoslanci vzájemně svalují vinu, kdo krach jednání způsobil. Evropský parlament měl podle maďarského předsednictví přehnané požadavky a chtěl, aby měl „každý kus salámu či sýru vlastní rodokmen“. Toto řešení by podle maďarského předsednictví poskytlo spotřebitelům falešný dojem bezpečí, ale „nás by zatáhlo do obchodní války“.

Proto bude nadále platit legislativa z roku 1997, tedy z doby, kdy vědci teprve oznámili první úspěšné naklonování zvířete. Ovce Dolly ovšem již krátce po svém narození v červenci 1996 trpěla řadou chorob a po sedmi letech života nakonec byla utracena. Zemědělci ani zákonodárci však na konci 90. let zdaleka neuvažovali, že by klonování zvířat mohlo být v dohledné době využito v potravinářství a zemědělství.

společné prohlášení europoslanců

„Drtivá většina evropské veřejnosti je proti klonování kvůli výrobě potravin. Označení produktů z klonovaných zvířat je nutné minimum. Členské státy ovšem chtěly podpořit pouze značení u jednoho druhu produktu - čerstvého hovězího masa.“

Klonování, které využívá přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete, je ale i v současnosti poměrně drahé. Cena se pohybuje podle odhadů v řádech mnoha tisíců eur za kus, což je jeden z důvodů, proč se v EU zatím tyto metody pro komerční účely prakticky nepoužívají. Především europoslanci ale již dlouho tlačí na zákaz.

Zákonodárci zdůrazňují, že je naprosto klíčové získat přehled nad potomky klonovaných zvířat. Původní klony jsou totiž příliš drahé a pro výrobu potravin nevyužitelné. „Žádný farmář neutratí za býka 100 tisíc eur, jen aby z něj nadělal hamburgery,“ dodali poslanci.

Krach jednání unie o zákazu klonovaných potravin ale rozezlil spotřebitelské organizace, které jej od počátku podporovaly. „Je to ostuda. Evropané to řekli naprosto jasně. Oni nechtějí, aby klonování bylo využito pro výrobu potravin. Evidentně je nikdo neposlouchal,“ prohlásila šéfka největší evropské spotřebitelské organizace BEUC Monique Goyensová.

Původní požadavky europoslanců

► Zákaz klonování zvířat za účelem výroby potravin

► Zákaz chovu klonovaných zvířat nebo jejich potomků

► Zákaz přístupu na trh masným a mléčným výrobkům pocházejícím z klonovaných zvířat nebo jejich potomků

► Zákaz dovozu klonovaných zvířat, jejich potomků, stejně jako i spermií a embryí klonovaných zvířat nebo jejich potomků, a dovoz masných a mléčných výrobků pocházejících z klonovaných zvířat nebo jejich potomků.