Slovenští ministři mají doplatit daň za kapesné

Bratislava - Desítky až stovky eur budou muset doplatit bývalí i současní ministři slovenské vlády na dani z příjmů. Vinou špatného postupu jim totiž úřady léta nezdaňovaly kapesné, které dostávali na zahraniční služební cesty, jak uvedl tamní ministr financí Ivan Mikloš. Daně mohou úřady vymáhat i zpětně. Od letošního roku dani z příjmů na Slovensku podléhá už celá suma kapesného, nedoplatky by se proto opakovat neměly.

Během zahraniční cesty mají členové vlády podobně jako běžní zaměstnanci nárok na stravné, které se nezdaňuje. Vedle toho dostávají i kapesné; premiérka ve výši dvojnásobku stravného, vicepremiér jedenapůlnásobek a ministři kapesné ve výši stravného. Například při celodenním služebním pobytu v Česku stravné činí 600 korun.

slovenský ministr financí Ivan Mikloš

„Ministerstvo financí ani jiná ministerstva nezdanila to, co zdaňovat měla.“

Ovšem nyní ministerstvo financí upozornilo, že od daně byla do konce loňska osvobozena jen část kapesného a zbytek měla ministerstva členům vlády zdanit. Například bývalý ministr financí Ján Počiatek dostal podle Mikloše na kapesném přes 3 500 eur (85 900 korun), z čehož by měl na dani doplatit 400 eur. Patrně podobné sumy budou muset zaplatit i další ministři. „Nepůjde o závratné sumy, ale je třeba v tom udělat pořádek,“ doplnil Mikloš.

V současnosti sestává slovenská vláda z 15 členů. I sám Mikloš přitom bude muset doplatit daň například za kapesné, které dostal ještě v roce 2006 jako ministr financí.

Slovenské euro
Slovenské euro