Ječmínek: Hušák mlžil, proto skončila Sazka v úpadku

Praha – Zájmy generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka se naprosto rozešly se zájmy většiny akcionářů potápějící se české loterijní jedničky. Myslí si to alespoň místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, který v pořadu Interview České televize upřesnil, že již není zástupcem generálního ředitele Sazky Hušáka. „Byl jsem minulý týden vyhozen,“ uvedl. Problémy Sazky by podle Ječmínka nebyly zdaleka tak závažné, kdyby Hušák a Český svaz tělesné výchovy celou situaci neustále nebagatelizovali. Sazka ale mohla dopadnout ještě hůř: úvěrová smlouva se sdružením Gladiolus byla podle Ječmínka pro Sazku nevýhodná a bylo zřejmé, že společnost nebude schopna dostát závazkům, které by jí ze smlouvy plynuly, pokud by skutečně došlo k jejímu podpisu, jak prosazoval Hušák. Ječmínek proto považuje za nepřijatelné, aby Hušák nadále jednal jménem společnosti.

Hušák mlžil – nejenže bagatelizoval problémy Sazky, podával zavádějící informace i představenstvu firmy. Podle Ječmínka to měl jasně potvrdit páteční výslech Hušáka na Městském soudu v Praze, který případ padající loterijní hvězdy řeší. Hušák měl u soudu uvést, že se sdružením Gladiolus, za nímž stojí Penta a E-Invest vede intenzivní jednání už od prosince. „Tvrdím, že bylo představenstvo obelháno, protože 30. ledna projednávalo a jednomyslně se rozhodlo mezi uskupením E-Invest a Moranda na straně jedné proti KKCG a Synotem na druhé straně,“ upozornil Ječmínek.

Sazka v úpadku skončit nemusela

0„Díky síle společnosti Sazka a jejím velkým finančním obratům bylo možné řešit problémy daleko dříve. Jenže bagatelizováním finanční tísně, čím dál tím horšími podmínkami úvěrů, kdy společnosti standardním způsobem už nikdo nechtěl půjčit, kdy bankám došla trpělivost, jsme se dostali do této neutěšené situace,“ zdůraznil Ječmínek.

Video Kdo může za úpadek Sazky?
video

Kdo může za úpadek Sazky?

Dohoda s Gladiolem mohla dostat Sazku do větších problémů

Místopředseda představenstva Sazky se pozastavil také nad tím, že smlouva s Gladiolem, která je dostupná v insolvenčním rejstříku, se v mnohém liší od té, kterou mělo k dispozici představenstvo Sazky. Proto Ječmínek zvažuje podání trestního oznámení. Oba návrhy se měly rozcházet zejména v tom, že podle původní smlouvy „se mělo hýbat s majetkem Sazky“, což ovšem bylo podle Ječmínka pro firmu extrémně nevýhodné.

Původní návrh smlouvy počítal s tím, že Sazka navýší základní jmění. S tím, a tedy i se smlouvou by muselo souhlasit minimálně pět akcionářů. Kdyby představenstvo smlouvu podepsalo a podpora se nenašla, přišla by Sazka o další miliony. Pět akcionářů by se ale s nejvyšší pravděpodobností nenašlo. Akcionářů loterijní společnosti je totiž devět. O pěti Ječmínek údajně ví a má to i písemně, že by podobný návrh nepodpořili. „Penále za to, že tato smlouva nebude odsouhlasena, činí 250 milionů korun, aniž bychom dostali jedinou korunu,“ popsal Ječmínek.

Uzavření smlouvy s Gladiolem dnes odmítl i prozatimní věřitelským výbor Sazky. Zdůvodnil to tím, že by úvěr byl v rozporu s insolvenčním zákonem. Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy - společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Ječmínek je druhým mužem Sazky

Sazka se k vystoupení jednoho ze svých šéfů zatím staví vyhýbavě. „Vedení akciové společnosti Sazka se s vystoupením pana Ječmínka samozřejmě nejprve musí seznámit. Co je ale potřeba zdůraznit, že doktor Ječmínek byl dlouhá léta a v tuto chvíli stále ještě je druhým mužem Sazky, to znamená nejen místopředsedou představenstva, ale také zástupcem generálního ředitele,“ řekl ČT24 mluvčí společnosti Jan Tuna.

Určitou odpovědnost za situaci, ve které se nyní Sazka nachází, přiznal i sám Ječmínek. Připomněl ovšem, že je jen jedním ze sedmi členů představenstva loterijní firmy a Autoklub, jehož je předsedou, má v Sazce jen 4procentní podíl.

Podle úterního rozhodnutí Městského soudu v Praze je Sazka v úpadku. Insolvenčním správcem firmy soud jmenoval Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil. Ve hře tak zůstává konkurz, což by znamenalo konec české loterijní jedničky, nebo reorganizace, o které se mluví stále častěji. Své pohledávky vůči firmě musí věřitelé přihlásit do třiceti dnů, jinak nebudou v insolvenčním řízení uspokojeny.

Ječmínek nicméně věří, že se Sazku podaří ještě zachránit. Ve hře stále zůstává reorganizace firmy. Konkurz, který se fakticky rovná likvidaci firmy a který je nyní druhou variantou ve hře, by podle něj nikomu neprospěl. „Já věřím, že Sazka bude zase sehrávat nejvýznamnější roli v loteriích na našem území, a věřím, že se pustí i do loterií v zahraničí,“ uzavřel Ječmínek.