V Česku vzniká mapa cen bytů, domů a pozemků

Praha - V nejbližší době se na českém realitním trhu možná objeví nová pomůcka, která lidem umožní zjišťovat údaje o cenách bytů, domů a pozemků, za které se skutečně prodávají. Právě nový zdroj má pomoci řešit nedostatek informací na realitním trhu, jak přednesl na kongresu Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) její generální sekretář Jan Borůvka. Zhotovitelem map je asociace, společnost Gekon a server reality.cz. Ministerstva zároveň připravují i zákon, který by měl činnost realitních kanceláří zprůhlednit, a tak ve větší míře chránit klienty.

Na adrese www.cenovamapa.eu se mají cenové mapy realitní asociace do dvou týdnů objevit. Zatím nebudou úplné, odborníci je však budou průběžně plnit daty. Základní úroveň map bude podle Borůvky přístupná zdarma. Až bude mapa kompletní, bude se možné dostat k podrobnějším údajům o nemovitostech jen jako k službě za úplatu.

Za vznikem mapy stál nedostatek důvěryhodných čísel o obchodech s nemovitostmi v Česku. Výjimkou jsou dosud jen některé průzkumy Českého statistického úřadu. Statistici jednou za čtvrtletí zveřejňují indexy nabídkových cen bytů. Při jejich výpočtu vycházejí z veřejně dostupných zdrojů, například z nabídek realitních kanceláří. Indexy realizovaných cen, za které se byty skutečně prodaly, zveřejňuje v současnosti statistický úřad se zpožděním jednoho roku i větším.

Zanedlouho hodlá Asociace realitních kanceláří spustit práce také na cenových mapách nájemného. Podobný nástroj v současnosti kvůli deregulaci činží vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj, základní verzi mapy místně obvyklého nájemného představil úřad v únoru. Zatím ale pokrývá jen deset procent sídel nad 2000 obyvatel a obsahuje data jen ze znaleckých posudků. První čísla od majitelů domů by se v mapách měla objevit příští měsíc.

V Česku chybí zákon regulující činnost realitních kanceláří

Podle poslance Jaroslava Plachého (ODS), který rovněž vystoupil na kongresu asociace, v Česku chybí zákon, který by upravoval činnost realitních kanceláří. Jejich služby přitom zasahují do mnoha oblastí, kvalita služeb je ale často slabá. Odborníci ze třech ministerstev a realitní asociace nyní vytváří pracovní skupinu, která posoudí možnost legislativního ukotvení činnosti realitních kanceláří. 

„Zhruba do roka by mohla být připravena legislativní podoba zákona o realitních kancelářích,“ míní prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Experti už teď tvrdí, že nová pravidla radikálně sníží počet realitních živností, kterých jsou teď po celém Česku tisíce. Výjimkou nejsou ani podnikatelé, kteří svou realitku otevřou teprve až poté, co přijdou ze své hlavní práce domů. Realitní kanceláře by se tak musely pojistit pro případ úpadku či by měly povinnost ukládat klientovi peníze na jiný účet, než je ten realitní kanceláře.

„Cílem je hlavně významnou měrou přispět ke snížení možnosti podvodného jednání, aby klienti realitních kanceláří nebyli ohrožení finanční ztrátou,“ uvedl ředitel odboru živností z ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník. Kromě jeho úřadu se na vznikající pracovní skupině podílí i ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí spolu s asociací.

V současnosti je činnost realitních kanceláří volnou živností, kterou může vykonávat téměř každý zájemce. „Není proto divu, že vedle kvalitních realitních kanceláří existují i takové, o kterých to říci nelze,“ dodal Plachý.

Cenová mapa
Cenová mapa
Více fotek
  • Cenová mapa zdroj: cenovamapa.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2431/243074.jpg
  • Nabídka realitní kanceláře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2051/205030.jpg