Zraněné domácí mazlíčky vozí sanitkou veterinární záchranka

Praha – Když jde o život, každá vteřina může být klíčová. Proto vznikl systém rychlé pomoci, která má za úkol poskytnout odbornou péči každému, kdo je v ohrožení života. Zásluhou své dlouholeté historie je Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy nejstarší organizací svého druhu v Evropě. Co ale dělat, když jde o život třeba psovi? Mnoho lidí považuje domácí mazlíčky za členy rodiny. Právě proto už jezdí po Praze sanitka i za čtyřnohými pacienty.

Sanitka je u vás do patnácti minut

Ředitelka Pet-Medic Ivana Bidlová Janků:

„Jsme v integrovaném systému hlavního města Prahy. Jsme organizací firmy i vybavením aut na tom stejně jako lidská záchranka. Jezdíme na žádost hasičů, policistů, k požárům budov a podobně.“

Veterinární záchranná služba, která funguje 24 hodin denně, má historii o poznání kratší. Ivana Bidlová Janků ji založila teprve před 9 lety. Její sanitky zatím jezdí po Praze a středních Čechách. Ale i některé další kraje se mohou pyšnit tím, že poskytují domácím mazlíčkům pomoc do několika minut. Soukromé sanitky pro zvířata fungují například i v Brně nebo Pardubicích.

Pokud se váš domácí mazlíček zraní, stačí vytočit číslo 724 184 840 a dispečerka už k vám vyšle zvířecí sanitku. Ta by měla dorazit do patnácti minut. Pak už její posádka postupuje podobně jako u výjezdů za zraněnými lidmi. Nejprve se provede předběžné vyšetření pacienta, poté je třeba rozlišit akutní případy od těch méně závažných. Akutně zraněná zvířata si sanitka odveze s sebou na kliniku, kde má službu daný specialista.

Za záchranu života se platí

Výjezdy však na rozdíl od těch, které jsou mířené k lidským pacientům, nejsou hrazené žádnou pojišťovnou. Proto je třeba se připravit na to, že ošetření něco stojí. Na ceník se může každý podívat přímo na stránkách záchranné služby. Cena každého výjezdu se skládá jednak ze základní taxy za výjezd, dále jsou hrazeny ujeté kilometry a úkony na místě. Majitel zraněného zvířete si potom připlatí za noční výjezd. „Všeobecně platí: čím méně akutní výjezd, tím levnější výjezd a čím více akutní pacient, tak logicky dražší výjezd,“ popisuje šéfka výjezdové služby.

V současnosti disponuje veterinární záchranka pěti sanitkami a pracuje pro ni zhruba dvacet lidí. Jde o lékaře, kteří se střídají podle směn v nemocnicích, ale třeba i dobrovolníky, kteří pro záchrannou službu pracují bez nároku na odměnu. Většinou jde však o lidské záchranáře. Měsíčně vyjíždějí ke 150 až 300 případům. „Leden je klidnější, letní měsíce jsou nabitější,“ dodává Bidlová Janků.

Firma příliš nevydělává, ale za to zachraňuje životy

Ředitelka Pet-Medic Ivana Bidlová Janků:

„Baví nás to, je to styl života, sloužíte pořád, jste pořád na telefonu, de facto je to koníček, který ale zachraňuje životy.“

Provoz firmy Pet-Medic je drahý. Například pouhé vybavení do jedné sanitky čítá lehátko, nosítka, vakuové matrace, obvazový materiál nebo inkubační sety. „Vybavení sanitky vychází něco kolem 350 tisíc korun,“ uvedla šéfka firmy. V samých počátcích Ivana Bidlová Janků financovala provoz záchranky ze svého druhého zaměstnání, protože byla podle jejích slov „naprosto prodělečná“. Jako první sanitka postačil žigulík a fiátek, vzpomíná s úsměvem. „Dávali jsme do toho peníze z našich zaměstnání, až se to vypracovalo v profesionální firmu, jako jsme teď,“ dodává.

Veterinární záchranná služba
Veterinární záchranná služba
Více fotek
  • Veterinární záchranná služba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2430/242951.jpg
  • Záchranná služba veterinární autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2430/242950.jpg