Ruský Gazprom vydělává na problémech Japonska a Libye

Moskva - Krize na Blízkém východě a únik radioaktivity z japonské jaderné elektrárny Fukušima po nedávné živelné katastrofě, která zemi zasáhla, pomáhá ruské ekonomice. Zatímco ostatní velcí producenti ropy a zemního plynu omezují vývozy, Moskva svými dodávkami zaceluje díru na trhu.

Gazprom se pase na problémech v Libyi

Západní Evropa s Německem v čele uvažuje o uzavírání jaderných elektráren. Poptávka po ropě a plynu tak neustále roste. To se odrazilo i ve výsledcích ruského plynárenského gigantu Gazprom. Jeho obrat v březnu vzrostl o desetinu. Podobně si stojí i jeho akcie.

Video Problémy Japonska a Libye zvyšují Rusku výdělky
video

Problémy Japonska a Libye zvyšují Rusku výdělky

„Putin nedávno na toto téma řekl, že zvýšení cen komodit by bylo prospěšné pro Rusko do určitého limitu. Pokud by bylo zdražení příliš markantní, zastavil by se na Západě rozvoj, a Rusko by bylo první, kdo utrpí,“ připomíná ale záludnost současné situace analytik Carnegieho nadace Nikolaj Petrov.

Rusku kupředu pomohou i japonské problémy

Vedoucí ekonom Troika Dialog Anton Strouchenevsky:

„Také bychom neměli zapomínat, že Japonsko bude potřebovat obrovské investiční programy, hlavně ty stavební. To samozřejmě významně zvedne poptávku po kovech a Rusko je připraveno poskytnout svoje zdroje, ale za přirozeně vysoké světové ceny.“

Rusko navíc spoléhá i na to, že nyní bude dodávat více i na Dálný východ. Moskva odhaduje, že například do Japonska letos pošle oproti loňsku dvojnásobek ropy. Půjde tedy přibližně o 18 milionů tun.

Ropa začala citelně zdražovat v únoru, kdy začaly eskalovat nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe. Právě v těchto oblastech se totiž nachází hlavní producenti a vývozci ropy.