Německo uzavře osm jaderných reaktorů

Lipsko - Německá vládní koalice se v zásadě dohodla na trvalém uzavření osmi ze 17 německých jaderných reaktorů. Informoval o tom dnes německý list Leipziger Volkszeitung. Podle mluvčího vlády však ještě rozhodnut nepadlo. Odklon Německa od jaderné energie přispívá k růstu cen elektřiny na evropském trhu. Německo se již minulý měsíc v reakci na jadernou krizi v Japonsku rozhodlo provoz sedmi nejstarších jaderných elektráren na tři měsíce přerušit. Jde o elektrárny Neckarwestheim I, Philippsburg I, Biblis A a B, Isar I, Unterweser a Brunsbüttel. Dohromady mají výkon 7 419 MW, což by odpovídalo výkonu téměř čtyř Temelínů.

Návrh na zpřísnění bezpečnostních norem podle zdroje listu Leipziger Volkszeitung zajistí trvalé uzavření sedmi nejstarších německých jaderných elektráren i problémové severoněmecké jaderné elektrárny Krümmel.

O trvalém uzavření některých elektráren bylo rozhodnuto již v polovině února, kdy německá vláda vydala tříměsíční moratorium. Premiér Bádenska-Württemberska Stefan Mappus tehdy oznámil, že natrvalo ukončí svou činnost tamní elektrárna Neckarwestheim I. Stejný osud stihne podle bavorského ministra životního prostředí Markuse Södera i elektrárnu Isar I u Landshutu.

Německá energetická společnost RWE dnes uvedla, že podala žalobu proti rozhodnutí o tříměsíční odstávce elektrárny Biblis A. Podle RWE neexistují pro odstávku žádné právní podklady.

Cena elektřiny na německé burze dnes překročila 60 eur (zhruba 1470 Kč) za megawatthodinu. Za poslední tři týdny tak stoupla o 13 procent. Hlavní příčinou zdražování elektřiny na burze je právě reakce německé vlády na problémy jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku, kterou vážně poškodilo nedávné zemětřesení a vlna tsunami.