Na Sazku se vrhla daňová správa – kontroluje jí účetnictví

Praha – V loterijní společnosti Sazka, která je od úterý v úpadku, podle informací Práva a serveru Novinky.cz od rána probíhá místní šetření finančního úřadu. Pracovníci daňové správy ve firmě kontrolují účetnictví. Pokyn ke kontrole dal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). K tomuto kroku ho přiměly dřívější informace médií, podle kterých by ve společnosti mohlo docházet k manipulaci s účetnictvím.

„Získali jsme z veřejných zdrojů podnět, že v Sazce může docházet k manipulaci s účetními doklady. Dal jsem proto podnět daňové správě, zda by nebylo namístě zahájit místní šetření, aby v Sazce bylo zajištěno pravdivé a věrohodné účetnictví ve prospěch daňových poplatníků,“ upozornil Kalousek. „Nejsem informován, zda šetření probíhá. Pokud ano, daňová správa patrně podnět vyhodnotila jako relevantní,“ dodal.

Daňová správa se ke kontrole v Sazce odmítla vyjádřit. „V tuto chvíli nemohu tuto informaci ani potvrdit, ani vyvrátit,“ reagoval vrchní ředitel daňové správy Jan Knížek.

PPF obviňuje Hušáka z vytváření virtuální pohledávky

Na možnou manipulaci s účetnictvím padající loterijní hvězdy v pondělí upozornila skupina PPF, která patří k jejím největším věřitelům. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák údajně vytváří virtuální závazky v řádu miliard korun. „Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů,“ uvedl mluvčí PPF Milan Tománek.

Ministr financí dnes nicméně odmítl, že by hájil zájmy věřitelů. „Věřitelé si musí své zájmy ochránit sami podle insolvenčního zákona,“ zdůraznil ministr Kalousek.

Sazka je od poloviny ledna v insolvenčním řízení. Do problémů ji dostaly vysoké splátky za výstavbu vysočanské O2 areny přesto, že Sazka sama slibně vydělává. V úterý na ni Městský soud v Praze prohlásil úpadek. Insolvenčním správcem firmy soud jmenoval Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil. Ve hře tak zůstává konkurz, což by znamenalo konec české loterijní jedničky, nebo reorganizace, o které se mluví stále častěji. Své pohledávky vůči firmě musí věřitelé přihlásit do třiceti dnů, jinak nebudou v insolvenčním řízení uspokojeny.