Povinné pojištění si nepořídila více než třetina agentur

Praha - O licenci nabízet své pracovníky firmám může přijít až 400 pracovních agentur z téměř 1 400. Ministerstvo totiž od nich nemá potvrzení, že se do 31. března pojistily proti úpadku, jak jim nařizuje nový zákon. Toto pravidlo má dát klientům agentur jistotu, že se o ně zprostředkovatelé postarají, i když přijdou o práci.

Ministerstvo práce chce případným nedoplatkům agentur na klientech zabránit tím, že se agentury pojistí proti úpadku. Pak by se postupovalo podle modelového příkladu - když firma agentuře nezaplatí za odvedenou práci, a ta proto nemůže vyplatit svoje lidi - může vyhlásit úpadek. „Běžně se úpadek vyhlašuje prostřednictvím soudu, přičemž i zaměstnanec může podat návrh na toto řízení,“ říká náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Karel Machotka. Všechno by se pak platilo právě z pojistky.

Přestože termín pro povinné pojištění vypršel už ve čtvrtek, 400 agentur z téměř 1 400 je na černé listině. „Je to určitý signál pro nás a my půjdeme na kontrolu a můžeme zasáhnout,“ dodává Machotka. Nová povinnost pro pracovní agentury má platit jen do konce roku. Ústavní soud totiž zákon a zaměstnanosti vrátil ministerstvu k přepracování. Uznal výtky jak pojišťoven, tak agentur.

Některé pojišťovny se k problému postavily čelem

Až do poslední chvíle měly s plánem ministerstva problémy agentury i pojišťovny. Ty řešily otázku kvalitního zajištění a riziko pojistných podvodů. Pojišťovna Slavia takové obavy nemá: „Pokud je pro nás nějaký klient vyhodnocen jako extrémně rizikový a naléhá na to, aby pojištěn byl, je mu nabídnuta struktura pojištění tak, abychom maximálně ochránili ztrátu pojišťovny.“

Některým agenturám vadí, že záměru ministerstva unikají lidé, kteří řídí tzv. personální zaměstnávání. Ti se totiž pojistit nemusejí. „Nepostihne to samozřejmě ty, kteří lidi zaměstnávají na živnostenské listy, nebo dělají dohody o provedení práce, na které se vůbec nesmí přidělovat,“ vysvětluje prezidentka Asociace poskytovatelé personálních agentur Jaroslava Rezzlerová. „Tito lidé provozují činnost, která je nelegální a mimo jiné i trestným činem. V těchto případech budeme podávat trestní oznámení, pokud takovou činnost zjistíme,“ dodává Machotka.

Uzavření pojistky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24