Do Česka kvůli soláru doputovaly první návrhy arbitráže

Praha – Svůj nesouhlas s omezováním solární energetiky v Česku již prostřednictvím hrozby arbitráže vyjádřily německá firma Voltaic Network a lucemburská Radiance Energy Holding, píše server ČeskáPozice.cz. Společnosti poslaly tuzemským úřadům oznámení o existenci arbitrážního sporu koncem minulého týdne. Firmy míní český stát žalovat o náhradu škody, která jim vzniká kvůli dodatečně zavedenému odvodu uvalenému na prodej solární energie.

Obě firmy hodlají český stát žalovat o náhradu škody, která jim vzniká kvůli dodatečně zavedenému odvodu uvalenému na prodej solární energie. Oznámení bylo adresováno na několik klíčových míst, například na Kancelář prezidenta republiky či aparát předsedy vlády Petra Nečase. Mezi adresáty však nejspíš překvapivě chybí ministr financí Miroslav Kalousek, jehož resort má arbitráže formálně na starosti.

Česko má na vyřešení sporu několik měsíců

Právě oznámení o existenci sporu je prvním krokem na cestě, která může skončit arbitrážemi o desítky miliard korun. Nyní bude mít Česko několikaměsíční lhůtu, která je mimo jiné umožňuje smírné vyjednávání mezi oběma stranami. Zatímco z tábora investorů se ozývají hlasy, podle nichž by se vyjednávání nebránili, zástupci státu se dosud k věci přímo nevyjadřovali. Zatím není jasné, jaké stanovisko nyní zaujmou.

V minulosti zažilo Česko kvůli výhodně nastaveným podmínkám boom solárních elektráren. V důsledku rozvoje solárních elektráren a podpory obnovitelných zdrojů hrozilo pro letošní rok výrazné zdražení elektřiny. Vláda proto přijala sérii opatření, která toto zdražení omezila.

Vládní opatření proti zdražení elektřiny například zahrnovala přijetí návrhu o zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent. Současně skončila finanční podpora velkých solárních elektráren vybudovaných na volné ploše a ERÚ také výrazně snížil výkupní ceny za elektřinu ze solárních zdrojů. Podnikatelé v solárním oboru tvrdí, že vládní opatření přinesou likvidaci fotovoltaiky v Česku. Skupina senátorů kvůli krokům vlády podala ústavní stížnost.

Solární elektrárna
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo/Xinhua, Liu Xiao