Poslanci TOP 09 volají po zachování zvýhodnění hypoték

Praha - Část poslanců TOP 09 navrhla svému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, aby upravil plán, který odstraňuje daňové zvýhodnění hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Podle šéfa poslaneckého klubu strany Petra Gazdíka je totiž v době, kdy se zvyšuje DPH, příliš velkým omezením podpory hlavně pro mladé rodiny. Ministr Kalousek v minulosti uvedl, že hodlá změnu prosadit do nového zákona o dani z příjmu, která by mohla platit za dva roky. Nakonec ale šéf resortu podle poslanců přijal návrh jako opodstatněný a bude se jím zabývat.

Současný návrh ministra financí předpokládá, že od roku 2012 by ti, kteří si budou pořizovat vlastní bydlení, přišli o výhodu odpočtu úroku na hypotéky a stavební spoření ze základu daně. Odpočet by se měl snížit na 150 tisíc korun ročně ze současných 300 tisíc korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by pak nebyl odpočet vůbec možný.

Poslanci TOP 09 vyzývají k podpoře mladých rodin

Video TOP 09 zmírňuje Kalouskovy návrhy
video

TOP 09 zmírňuje Kalouskovy návrhy

„Zvláště v současné době, kdy dojde ke zvýšení DPH u výstavby bytů, bychom měli zejména mladé rodiny výraznějším způsobem podporovat, protože jsou to částky, o které se mladí lidé sami jen velmi těžce postarají. Proto jsme ministrovi financí navrhli, aby toto opatření zvážil,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Podle Gazdíka je samozřejmě možná diskuse o výši zvýhodnění: „Současná výše 300 tisíc je podle nás neuměřená. Většina českých domácností využívá odpočet úroků ve výši zhruba 40 až 50 tisíc, takže si myslíme, že kdyby limitem byla například částka 100 tisíc u všech úvěrů – jak ze stavebního spoření, tak z hypoték – bylo by to dostatečné.“

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová:

„Za daňovou reformou pana Kalouska stojíme, ale co nás trápí, je podpora stavebního spoření a vlastního bydlení.“

Vedle Gazdíka přišla s iniciativou pro zachování výjimky u úvěrů na bydlení poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Návrh prý podpořili i další poslanci. Daňové zvýhodnění hypoték chtějí ponechat například i koaliční Věci veřejné. Ministr přijal apel poslanců své strany jako opodstatněný s tím, že se jím bude zabývat.

Věci veřejné kritizovaly Kalouskův plán před více než dvěma týdny

Návrh si před pár dny vysloužil kritiku od koaličních Věcí veřejných. Strana sice vítá mírnější verzi, se kterou poslanci TOP 09 přišli, úplně spokojená ale není. „Je to určitě lepší návrh než původní od ministra financí. Každopádně my půjdeme ve vyjednávání určitě ještě dál a budeme žádat o zvýšení stropu na 150 až 180 tisíc,“ vysvětlil ekonomický expert VV Michal Babák.

Nejmenší koaliční partaj Kalouskovu původnímu plánu vyčítá, že výrazně sníží aktivitu na trhu s nemovitostmi. Její podporu přitom bude ministr k prosazení návrhu potřebovat.

Změnu přivítala i ODS. Ta jen nechápe, proč TOP 09 řeší své rozepře přes média. „Je to věc, která nepatří na veřejnost, a měla by být projednána uvnitř jednak této minikoalice, pak následně i celé koalice,“ vzkázal TOP 09 místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.