Zlato – nelegální obživa pro chudé Indonésany

Jakarta – Ceny zlata rostou, a lidé tak v drahém kovu vidí stále snadnější zisky. To platí i pro chudé indonéské vesničany. Zchvátila je takřka zlatá horečka. Indonéská vláda odhaduje počet ilegálních horníků v zemi na 62 tisíc, za poslední tři roky se objevily stovky malých dolů. Vesničané ucítili příležitost a kopou, kde se dá, i na svých zahradách. Drtivá většina dolů je nelegální. Přestože jsou na soukromé půdě, vláda pro jejich provoz vyžaduje povolení.

Nelegální těžba zlata se už nekontrolovatelně rozšířila na všechny indonéské ostrovy – včetně Javy, Sumatry i Sulawesi. Celý komplex je velmi bohatý na vzácné kovy, jeden z nejvetších zlatých dolů na světě je v provincii Papua.

Pomoc strojů je minimální, bezpečnost téměř nulová. I tak se den co den spouští desítky horníků hluboko do nitra země, aby i oni našli vzácný kov. „Každý nějaké zlato najde, dřív nebo později. Byla by velká náhoda, kdyby stačilo jednou kopnout a najít zlatý valoun,“ popsal své zkušenosti horník Ahmad Furqan.

Sutardjo, místní úředník, Gulemar

„Musím potvrdit, že díky těžbě stoupla životní úroveň vesničanů i celé vesnice.“

Realita nelegálních indonéských dolů je taková, že mnoho hodin těžké práce přinese leckdy jen několik zrnek, někdy také nic. I tak se ale horníkům daří lépe než zdejším farmářům, berou dvakrát tolik - 6 dolarů na den. Když mají šťastný den, přijdou si i na 30 dolarů. 20 procent hodnoty zlatého kousku připadne majiteli půdy, zbytek si dělí investoři dolu a horníci.

I přesto leží tyto malé soukromé doly v žaludku místním i centrálním úřadům, jsou totiž nelegální, nemají patřičná povolení. Lidé v nich přicházejí o životy a legální těžařské firmy kvůli nim zase o miliony dolarů. Ministr pro těžbu a energii Bambang Yudhoyono odhadl ztráty plynoucí jen z indonéských nelegálních dolů na 30 tun zlata ročně. Vláda proto teď tlačí na policii, aby proti všem, kteří jsou do nelegální těžby zapojeni, zasáhla.

„Nemám problém s tím, kdyby vláda zavřela tyhle doly, ale chci, aby pak našla práci víc než třem stovkám propuštěných horníků,“ řekl ke snahám vlády místní úředník z Gulemaru Sutardjo.

Nelegální těžba zlata v posledních pěti letech zažívá zvláště v chudých zemích boom. Kromě Indonésie rostou nelegální doly jako houby po dešti třeba v Brazílii, Peru nebo Ghaně.

Nelegální důl
Nelegální důl