Budou Češi vědět, jak investovat do důchodových fondů?

Praha – Penzijní reforma je na spadnutí. Lidé mladší 35 let si boudou moci vybrat, jestli zůstanou v průběžném systému, nebo zvolí možnost vyvádět část pojištění do důchodových fondů. Cesta zpátky do průběžného systému nepovede, ať se ve fondové džungli mladí Češi zorientují, nebo ne. Se startem nového způsobu spoření se zatím počítá na 1. leden 2013.

Budeme vybírat ze čtyř variant

Předseda představenstva společnosti COFET Ivan Noveský:

„Nejdřív si musí člověk umět poskládat domácí rozpočet a pak až může rozhodovat o svém investování.“

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Vláda pro každého příznivce důchodových fondů připravuje čtyři investiční varianty. Vyvážený fond, konzervativní fond, dynamický fond a fond státních dluhopisů. S takovými pojmy se budou Češi, kteří zvolí takzvaný opt-out, tedy odvod části peněz ze sociálního pojištění do penzijních fondů, setkávat pravidelně. Investování tak bude pro některé velmi složitou záležitostí. Odborníci ale upozorňují na to, že se finanční gramotnost Čechů podceňuje.

Zatím ale vláda žádnou osvětu nechystá. Čechy ani na změny koalice připravovat nebude, aspoň do té doby, než reforma projde sněmovnou. „Tam může dojít k dílčím úpravám. Pokud bychom teď připravili informační kampaň a vydávali brožury, může se stát, že tam bude několik změn a byly by to vyhozené státní peníze,“ vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

„Lidé se musí orientovat, musí vědět, co jednotlivé pojmy znamenají, co pro ně může být nebezpečné a co může být naopak výhodou,“ vysvětluje Noveský. V nejbližších dnech chce ministerstvo práce a sociálních věcí spustit na svých stránkách kalkulačku, na které si budou lidé moct spočítat, jakou penzi po reformě dostanou.

4 varianty důchodových fondů
4 varianty důchodových fondů