V počítačovém pirátství se zřejmě točí víc peněz než v drogách

Praha - Čísla bankovních účtů a kreditních karet se na černém internetovém trhu dají pořídit už i za pár desítek korun. Stejně jako třeba falešné facebookové profily. Počítačoví piráti se totiž rozhodli, že místo ničení a legrácek bude lepší na svém hackerském umění vydělávat. Počet nových škodlivých počítačových programů, z nichž celá řada je schopná nelegálně získat citlivá osobní data, loni narostl o pětinu na 286 milionů.

Za necelou tisícovku se dají na černém trhu pořídit citlivá data o každém z nás. Za tuto cenu je k dostání třeba profil na Facebooku, čísla účtů nebo platebních karet. Na černých burzách se čísla karet a účtů prodávají po statisících a k mání jsou i nakažené počítače, které bez vědomí svých majitelů mohou posílat spamy nebo třeba útočí na servery konkurence. Pro představu - 10 tisíc takových strojů vyjde zhruba na 250 korun.

Útočníci zároveň stále častěji inzerují celé sady nástrojů pro webové útoky. Cena útočných sad dosahuje až 600 dolarů. „Funguje to jako normální byznys, jsou tam profíci a točí se v tom víc peněz než v drogách,“ upozornil expert na počítačovou bezpečnost Vladimír Brož.

Video Reportáž Jakuba Linky a Jana Beránka
video

Reportáž Jakuba Linky a Jana Beránka

Reportáž Jakuba Linky a Jana Beránka

7.4.2011 UD

Rozhovor s Vladimírem Brožem

Rozhovor s Ericem Ouelletem

Na začátku všeho ale stojí spam. Díky němu se totiž piráti do počítačů často dostávají. Denně se tak rozešle přes 90 miliard obtěžujících nebo zavirovaných e-mailů - většinou s nabídkami Viagry a podobných povzbuzovadel. Reklama na nejrůznější farmaceutické produktu tvoří zhruba tři čtvrtiny veškeré nevyžádané pošty.

Pirátům se líbí i chytré telefony

Vladimír Brož, expert na počítačovou bezpečnost

„V současné době evidujeme asi 1 600 rodin útoků, takže to ještě není oproti počítačovému světu strašné množství, ale pomalinku se to rozvíjí.“

Piráty teď kromě počítačů lákají i chytré telefony. Jejich majitelé si totiž zatím neuvědomují, kolik citlivých informací v nich nosí a jejich ochranu příliš neřeší. Množství objevených chyb v operačních systémech pro mobilní zařízení se jen loni zvýšilo o dvě pětiny na 163 a podle odborníků mají právě útoky na mobily v letošním roce největší potenciál růstu.

„Problémy budou mít především telefony s operačním systémem Android. Je totiž velmi těžké uhlídat bezpečnost tolika verzí,“ varoval analytik společnosti Garter Eric Ouellet. Piráti hojně napadají ale také Windows pro mobilní telefony. Uživatelé by proto měli své mobilní telefony proti napadení chránit. „Bezpečnostní výrobci zareagovali a v současné době už jsou na trhu obrané mechanismy více méně na všechny platformy operačních systémů,“ připomněl Brož.

Stejně jako z počítačů kradou piráti z mobilních telefonů třeba údaje o osobním bankovnictví. Zajímají je ale také třeba intimní fotografie. K těm se snadno dostávají i na Facebooku. Data tam nasávají pomocí falešných skupin a profilů.