Správa železnic vypíše zakázku desetiletí za 8,5 miliardy

Praha – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje vypsat zakázku za 8,5 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Půjde o stavbu koridoru z Rokycan do Plzně včetně čtyřkilometrového tunelu. Vzhledem k tomu, že zakázka převyšuje běžně vypisované zakázky, SŽDC ji označuje za zakázku desetiletí. Tendr na stavbu chce správa vypsat do dvou až tří měsíců. Informují o tom dnešní deníky E15 a Mladá fronta Dnes.

Postavíme nejdelší český tunel

Mluvčí SŽDC Pavel Halla:

„Pro srovnání, běžné zakázky byly tak kolem tří čtyř miliard.“

Podobně vysoké náklady si v minulosti podle mluvčího SŽDC Pavla Hally vyžádala pouze výstavba Nového spojení v Praze, což je estakáda mostů a tunelů pod vrchem Vítkovem. Největší pražskou železniční stavbu za posledních téměř 30 let tehdy budovalo sdružení stavebních firem pod vedením Skansky. Sdružení vyhrálo soutěž v roce 2004.

Oproti obvyklým přestavbám koridorů budou nové koleje výjimečné tím, že povedou ve zcela nové stopě. Na trase pak vznikne čtyřkilometrový tunel. Půjde tak o nejdelší tunel v Česku. Původně správa počítala s náklady o miliardu vyššími, v rámci hledání úspor a přehodnocení projektů ale zřejmě tuto částku ušetří.

Letos se bude investovat za 15 miliard

Mezi dalšími velkými připravovanými zakázkami je letos modernizace průjezdu Plzní, která si vyžádá zhruba 1,5 miliardy korun, nebo rekonstrukce Střelenského tunelu u hranic se Slovenskem za 400 milionů korun. K největším letošním akcím patří také například rekonstrukce nádraží v Českých Budějovicích a návazné trati do Nemanic za 700 milionů korun, která začala počátkem února.

Celkem má SŽDC v letošním rozpočtu na nové investice 15 miliard korun. Loni to bylo o něco méně, tedy 12,5 miliardy korun. Naopak na opravy a údržbu kolejí se suma meziročně o miliardu snížila, v rozpočtu je připraveno 7,4 miliardy korun.


Státní SŽDC nyní v tuzemsku spravuje síť železničních tratí, v polovině roku má od Českých drah převzít také řízení provozu na železnici. V současnosti zaměstnává přibližně 9 500 lidí, po začlenění výpravčích, signalistů, hláskařů a jiných zaměstnanců řízení provozu z Českých drah se jejich počet zhruba zdvojnásobí.
Železnice
Železnice