NWR se mění, vstoupí na britskou burzu

Praha - Těžební společnost New World Resources (NWR), kótovaná na pražské burze, chystá rozšíření působnosti na britský trh založením nové holdingové společnosti NWR Plc. Doporučila kvůli tomu akcionářům nabídku směny akcií v poměru jedna ku jedné. NWR Plc byla založena v Anglii a Walesu a stane se novou mateřskou společností NWR.

Změnou registrace sídla do Velké Británie by se NWR měla kvalifikovat do některých z předních akciových indexů ve Velké Británii. Vedení společnosti si od tohoto kroku slibuje stabilnější investorskou základnu a větší zájem o akcie firmy u globálních institucionálních investorů.

„Dnešní oznámení o navrhované reinkorporaci připravuje půdu pro získání možnosti figurovat v indexu FTSE a tím zvýšit atraktivitu společnosti pro širší okruh kvalitních investorů, a to v Evropě i ve světě,“ podtrhl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka nezpůsobí transakce žádné změny v každodenní činnosti skupiny. Nová společnost přijme dividendovou politiku původní NWR a za letošní fiskální rok předpokládá výplatu dividend. Majoritní akcionář NWR společnost BXR Mining se změnou struktury holdingu souhlasila. Akcie NWR na pražské burze se budou dál obchodovat beze změn. Dále se akcie NWR obchodují na londýnské a varšavské burze.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. NWR za tři čtvrtletí loňského roku hospodařila se ziskem 163,6 milionu eur (asi čtyři miliardy korun).