Goldman Sachs doporučil prodat komodity

New York - Americká investiční banka Goldman Sachs doporučila klientům, aby vystoupili ze sázek na další růst cen komodit a inkasovali vysoké zisky dřív, než se trh otočí. Zpráva je pro investory naprostým překvapením, Goldman Sachs totiž patří na Wall Street k největším býkům, jak se říká investorům, kteří spekulují na růst cen. Ropa i některé další komodity po zprávě citelně zlevnily, ropa ale už během dne většinu ztrát smazala.

Banka hrozí poptávkovou destrukcí

Banka navíc uvedla, že ve Spojených státech už se začínají objevovat první známky takzvané poptávkové destrukce. Ta pramení právě z příliš vysokých cen, které nutí spotřebitele omezovat poptávku, to by mohlo vést až k pozdějšímu dramatickému propadu cen. Ropa během nočního obchodování v Asii přechodně zlevnila asi o tři procenta a severomořský Brent oslabil až na 121,97 dolarů za barel. Ještě v pondělí přitom jeho cena vystoupala nad 127 dolarů a byla nejvyšší od léta 2008.

Goldman Sachs klientům doporučil zavřít koš CCCP, tedy prodat investiční nástroj, který jim doporučil v prosinci. Investice spekuluje ze čtyřiceti procent na růst cen ropy, z dvaceti procent na růst cen mědi, z dalších dvaceti na růst indexu platinových kovů S&P GSCI a po deseti procentech na růst cen bavlny a sójových bobů. Doporučení koupit právě tento koš vyneslo klientům za čtyři měsíce zhodnocení kolem 25 procent. „I když věříme, že v horizontu dalších dvanácti měsíců má koš CCCP potenciál k dalšímu růstu, v bezprostředním časovém výhledu jsou rizika tak vysoká, že nedává smysl koš nyní držet,“ oznámil klientům analytický tým americké banky, který sleduje komodity. Tým pracuje v Londýně a v současné době jej vede hlavní analytik Jeffrey Currie.

Goldman Sachs odhaduje, že spekulanti zvyšují cenu ropy až o 27 dolarů, tedy zhruba o 20 procent. Obchodníci tvrdí, že právě to je důvod, proč se ceny po zprávě banky vydaly prudce dolů. Mnoho investorů začalo prodávat v obavách, že až se otevřou trhy ve Spojených státech, klienti Goldman Sachs začnou hromadně prodávat. Goldman Sachs je klíčovým hráčem na trhu a má i spoustu klientů. Jejich pokyny, když se podají zhruba ve stejnou dobu, mohou ceny značně ovlivnit.

Letošním rokem se zvýšily ceny ropy až o 20 %

Ceny ropy od začátku letošního roku vzrostly už asi o dvacet procent, hlavně kvůli napětí na Blízkém východě a na severu Afriky. V těchto oblastech leží země, které patří k významným producentům suroviny. V zotavení přitom pokračuje globální ekonomika, což spolu s obavami z výpadku dodávek ropy v současné době přispívá k růstu cen nejvíce. Kvůli nepokojům už se zastavil například vývoz ropy z Libye.

Goldman Sachs Tower
Goldman Sachs Tower