Brusel chce změnit zdanění paliv, nafta by mohla zdražit

Brusel - Evropská komise dnes navrhla rozsáhlé změny ve zdanění energetických produktů. Zdanění má víc odrážet vliv paliv na životní prostředí a energetickou náročnost. Pokud by návrhy prošly, mohlo by to znamenat výrazné zdražení nafty na čerpacích stanicích. Nafta je totiž pro životní prostředí větší hrozbou než benzin

Evropská komise chce učinit přítrž pokřivenému zdanění paliv. Nafta je nyní zdaňována nižší sazbou na litr než benzin ve všech státech EU kromě Británie. Protože ale obsahuje více oxidu uhličitého, podepisuje se více na globálním oteplování.

Algirdas Šemeta, eurokomisař pro daně a cla

„Pro dosažení evropských cílů v oblasti energetiky a klimatu je zapotřebí spravedlivého a transparentního zdanění energie. Tento návrh posílá podnikům i spotřebitelům zřetelný signál o ceně uhlíku.“

Brusel chce členské země dotlačit k tomu, aby po uplynutí přechodného období, které by mělo skončit v roce 2023, výši daně vyrovnaly. Členové unie se k tomu budou moci postavit různě – buď zvýší sazbu u nafty, nebo sníží u benzinu. Jenže snížení sazby by ale snížilo příjmy do státních kas. Zvláště extrémně zadlužené země by tak o něm nejspíš neuvažovaly a volily by raději první variantu. Ta by ale zdražila naftu na čerpacích stanicích.

„Ta myšlenka je naprosto šílená,“ prohlásil v reakci na zprávu komise europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) z výboru pro životní prostředí. Podle něho už nyní rostoucí ceny fosilních paliv jsou schopné podvázat evropskou ekonomiku a zhoršit její konkurenceschopnost. V rozhovoru pro ČT24 rovněž poukázal na to, že zvýšení daně na naftu by dolehlo nejen do peněženek občanů, ale i na veřejné rozpočty.

Miroslav Ouzký, europoslanec:

„Je to jeden ze šílených kroků, který bude mít nulový dopad na boj s klimatickými změnami a bude mít jenom negativní vliv na evropskou ekonomiku.“

„Naftu máme v kterémkoliv produktu – pomocí nafty se potraviny produkují, distribuují. Zdanění nafty a zdražení nafty udělá také díru do veřejných rozpočtů v České republice, hlavně do rozpočtů obcí, které velmi často dotují například městskou dopravu,“ upozornil.

Všechna rozhodnutí EU v daňových otázkách nicméně podléhají jednomyslnému schválení, a tak je šance na změnu zdanění energetických produktů malá. Na změny daní jsou některé státy unie v čele s Velkou Británií i Českou republikou velmi citlivé. Že se postaví proti iniciativě Evropské komise, už dalo najevo třeba Německo.

Evropská komise je nicméně přesvědčená, že nové nařízení, které by mělo vstoupit v platnost v roce 2013, podpoří růst hospodářství členů EU i růst zaměstnanosti. Počítá totiž s tím, že se zdanění práce přesune do vyššího zdanění spotřeby. Návrh komise přivítali zejména ekologové.