Rekord: Za litr benzinu zaplatíme 35 korun

Praha – Čeští řidiči zažívají těžké časy, protože ceny pohonných hmot v tomto týdnu opět lámou rekordy. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila hranici 35 korun za litr a je na historickém maximu 35,01 Kč/l. Jen za uplynulý týden benzin podražil o padesát haléřů. Cena litru nafty se zvýšila o 42 haléřů na průměrných 34,49 koruny, jak vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Za zdražováním je růst cen ropy. Podle analytiků navíc není zdražování pohonných hmot konec.

Nejvyšší částku zaplatí za benzin řidiči v Jihomoravském kraji. Litr zde stojí 35,60 koruny. V Praze stál ve středu litr benzinu v průměru 35,48 koruny a v Moravskoslezském kraji platili řidiči 35,15 koruny. Také nafta je nejdražší v těchto oblastech. V Praze stojí litr dieselu 34,96 koruny, v Jihomoravském kraji se nafta v průměru prodává za 34,94 koruny.

Naopak mezi kraje s nejlevnějšími pohonnými hmotami patří Liberecký kraj, kde litr benzinu stojí 34,42 koruny a nafta 34,12 koruny, a Jihočeský kraj, kde motoristé za litr benzinu platí 34,61 koruny a za litr nafty 34,24 koruny.

Zlevnění se v příštích dnech nepředpokládá

Podle analytiků dojde k dalšímu růstu cen pohonných hmot i v příštích dnech. Motoristům hraje do karet alespoň silný kurz koruny vůči dolaru, který brání ještě výraznějšímu zdražování. Ve středu se ropa Brent prodávala za zhruba 122 dolarů za barel.

Za vysokými cenami na čerpacích stanicích stojí hlavně strach investorů z pokračování nepokojů v Libyi a dalších zemích. To je důvod, proč nakupují ropu ve velkém, a tím ženou její ceny vzhůru. Zatímco zhruba před rokem stál Natural asi 30,50 korun a nafta necelých 29 korun, dnes si řidiči na čtyřicetilitrové nádrži připlatí více než 215 korun za jedno tankování. I tak ale už řada lidí na benzinu začíná šetřit.

Martin Felix, mluvčí ČESMAD Bohemia

„Za této situace je nevyhnutelné, aby se ceny zvedly, a bohužel je třeba se připravit, že v důsledku toho zdraží jak osobní doprava, tak nákladní.“

Opačná situace je u prodeje nafty. Zde totiž prodeje díky zájmu firem mírně stoupají. Zboží se totiž rozváží hlavně po silnicích a dopravci už varují, že jejich služby brzy zdraží. Lidé si pak nepřiplatí jen u pump, ale i v obchodech, třeba za potraviny nebo elektroniku. Zdražení se zřejmě nevyhne ani veřejná doprava.