Móda růžových vín neskončila

Praha - Vinaři v České republice produkují stále více růžového vína, jak vyplývá ze statistik Svazu vinařů ČR o spotřebě modrých hroznů. Produkce moravských a českých růžových vín během pouhých čtyř let narostla více než trojnásobně. Zatímco v roce 2006 se na výrobu růžových vín využilo zhruba šest procent modrých hroznů, tak loni to byla již pětina. Loňské počasí však obecně hroznům příliš nepřálo a oproti potenciálu českých vinic byla úroda roku 2010 zhruba poloviční.

„V ČR už prakticky není vinařství, které by růžové víno nevyrábělo. Lidé mají o rosé zájem a ten roste. Pro moravské i české vinaře se tak růžové víno stává stále zajímavějším obchodním artiklem,“ uvedl člen rady Vinařského fondu ČR Jiří Hort.

ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec

„Moravské a české rosé je rok od roku populárnější, jeho spotřeba se zvyšuje, a co je nesmírně důležité, také kvalita našich růžových vín je na velmi dobré úrovni.“

Video Komentář Jaroslava Machovce
video

Komentář Jaroslava Machovce

Podle předsedy Aliance vinařů V8 Petra Marcinčáka má moravské růžové víno velmi dobré vyhlídky: „Díky své poloze a klimatu vinice dávají vína, která jsou hodně ovocná, mají vysokou aromatiku, krásně voní a zachovávají si svěžest a pikantní kyselinku. Kombinace vinaře, 'terroiru' a révy dává vzniknout vínům, která jsou zajímavá a lidi oslovují.“

Vinaři loni nasbírali jen poloviční množstí hroznů

„V běžném roce se vyprodukuje kolem 800 tisíc hektolitrů vína, v minulém roce to bylo něco přes 400 tisíc hektolitrů vína,“ přiblížil vinnou úrodu ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec. Podle něj byla sklizeň všech odrůd v roce 2010 mnohem nižší, než vinaři očekávali a „než by si zasloužili“.

V uplynulém roce navíc pokračoval trend vyššího vývozu vín do ciziny, podpořený prezentací českých vinařství v zahraničí a častými oceněními na zahraničních výstavách. „Vývoz ale nebude nikdy dominantní. Dominantní je tuzemská spotřeba, protože našeho vína se vyrobí podstatně méně, něžli se spotřebuje celkem v ČR,“ dodal Machovec.