Vybrané programy čerpající unijní dotace čeká přesun peněz

Praha - Z některých tuzemských programů, přes něž do Česka proudí dotace z Evropské unie, se možná část peněz přesune do jiných oblastí. Mohou to být stovky milionů až jednotky miliard korun. Na setkání s novináři to dnes řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Opatření navrhne ministerstvo pro místní rozvoj vládě v květnu. Takzvanou realokaci ale musí schválit Evropská komise. V současném období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu asi 648 miliard korun.

Zatím Češi vyčerpali třetinu prostředků

Na ministerstvo pro místní rozvoj dorazilo přes 60 tisíc žádostí o evropské dotace. K začátku března bylo na účtech žadatelů přes 211 miliard korun. To je 28 procent všech prostředků, které má Česko v Bruselu k dispozici. Nejvíc peněz šlo do dopravy, výzkumu a vývoje.

O peníze mohou nyní přijít buď programy, které mají s čerpáním dotací problémy, nebo ty, které mají k dispozici víc prostředků, než potřebují. Náměstek konkrétně jmenoval program Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Technická pomoc. První jmenovaný program řídí ministerstvo školství, druhý ministerstvo pro místní rozvoj.

Peníze z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost ovšem podle představy MMR z oblasti vzdělávání nezmizí. Úřad navrhne, aby část peněz přešla na ministerstvo práce a sociálních věcí, které má užší vazby na pracovní úřady a potřeby trhu práce. Tam by sloužily hlavně k podpoře celoživotního učení v souladu s potřebami pracovního trhu a vývoje technologií. „V tuto chvíli to je necelých 80 tisíc pracovních míst, která se podařilo vytvořit pomocí strukturálních fondů,“ vysvětluje náměstek ministra Daniel Braun. Schválení přesunu dotací Evropskou komisí však podle úředníka z MMR nebude formalitou.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun:

„V letošním roce poprvé hrozí České republice, že přijde o část alokace. My jsme zpracovali studii, která říkala, jestli ty programy odpovídají potřebám české ekonomiky a zároveň jestli nejsou některé programy ohrožené tím, že se nestihnou vyčerpat.“

Hašek kritizuje rychlost čerpání dotací

Přesun peněz mezi programy a další navrhovaná opatření podle náměstka zajistí, že Česku v roce 2011 nepropadnou žádné peníze, které má v Bruselu k dispozici. „Odhadujeme, že Česko letos neztratí žádné prostředky,“ řekl náměstek. Rychlost čerpání dotací v Česku nedávno podrobil kritice předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

MMR vůči ohroženým programům už zavedlo takzvané zesílené řízení rizik. Jde o pravidelné schůzky s vedoucími úředníky těchto operačních programů, na nichž spolu se zástupci ministerstva hledají cesty pro vyřešení situace. Tuzemští příjemci dotací dostali k začátku března na účty v současném období proplaceno 211,3 miliardy korun, což představuje 28 procent prostředků, které má Česko v Bruselu k dispozici.