Části Empire State Building budou na prodej

New York - Jedna z nejznámějších budov na světě Empire State Building míří na burzu. Její vlastník, rodina Malkinových, chce vydělat na oživujícím zájmu o newyorský realitní trh. Zároveň tak získá peníze na ekologickou rekonstrukci mrakodrapu, která v současnosti probíhá, a vytváří tak pracovní místa, která americká ekonomika nyní tolik potřebuje.

Američtí investoři prahnou po budovách na Manhattanu 

Michael Knott z Green Street Advisors:

„Investoři se opět dožadují investic do kancelářských budov na Manhattanu. Mají zájem o dluhopisy i samotné budovy.“

Donedávna bylo pro běžného člověka vlastnit část kdysi nejvyšší budovy světa nemyslitelnou záležitostí. Podle amerického listu New York Times chce ale rodina Malkinových založit veřejně obchodovanou společnost, jejíž součástí bude kromě jiných budov také Empire State Building.

V posledních letech prochází jedna z dominant New Yorku ekologickou rekonstrukcí. Díky ní by se měla energetická náročnost budovy snížit téměř o čtyřicet procent. „Všichni mluví o tom, že se mají stavět energeticky méně náročné budovy. My už to děláme. Pokud nezměníme své návyky, uškvaříme se tu,“ tvrdí ředitel Empire State Building Company Anthony Malkin.

Nejvíce energie požírá osvětlení, topení a klimatizace. Proto bude mimo jiné vyměněno všech 6 500 tisíce oken. „Projekt není dobrý jen z hlediska změny životního prostředí, ale má i ekonomický význam. Americké hospodářství je v takové situaci, že potřebuje každé nové pracovní místo,“ tvrdí bývalý americký prezident Bill Clinton.

Empire opět ukáže Americe, kam se má ubírat dál

Empire State Building tak po letech opět ukáže ostatním směr. Jednou velkou krizí si už prošel. Dostaven byl v roce 1931, v době Velké deprese. Kvůli ní se tehdy nepodařilo pronajmout velkou část kanceláří a začalo se mu říkat Empty State Building (prázdná státní budova). Až do roku 1972 byl ale nejvyšší budovou světa a pro mnohé Američany symbolem optimismu.

Stavba Empire State Building
Stavba Empire State Building
Více fotek
  • Stavba Empire State Building autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2471/247080.jpg
  • Empire State Building autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2471/247079.jpg
  • Manhattanské panorama autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2471/247078.jpg