Nepište si PIN na papírky, vzkazuje finanční arbitr

Praha - Bezpečnost kreditních i debetních karet v České republice je na velmi vysoké úrovni, tvrdí finanční arbitr České republiky František Klufa. Více než 97 procent těchto karet funguje na základě čip-technologií, jejichž stupeň bezpečnosti je vyšší, než když zákazník stvrzuje transakci svým podpisem. Přesto lidé při nakládání s kreditními kartami opakují stále stejné chyby.

PIN na papírku v peněžence bezpečný není

„Lidé si píší PINy na své plastikové karty nebo na papírek a mají to v peněžence. Nedávají si pozor při platbě u obchodníka, protože dneska každý telefon má prostě kameru a je možné jednoduše sejmout Váš PIN, a potom na parkovišti Vám ji ukrást a provést výběr v bankomatu,“ vyjmenovává nejzákladnější neopatrnosti Klufa.

Video Platební karty jsou bezpečné
video

Platební karty jsou bezpečné

Platební karty jsou bezpečné

14.4.2011

Komentář odborníků

A realita je podle Klufy taková, že většinou si za ztrátu peněz z účtu skutečně může její vlastník. Autorizace u platebních karet totiž u transakce i u výběru z bankomatu v drtivé většině probíhá zadáním platného PIN kódu. Banka v takovém případě pochybit v podstatě nemůže.

Ani platební karty se nemohou vyhnout zákonu o spotřebitelském úvěru. Veškeré podmínky okolo, ať už předčasné splácení, nebo přečerpání, spadají pod tento zákon. Měla by proto být prozkoumána úvěruschopnost klienta.