Moody's snížila rating Irska

Dublin - Irsku opět padá rating. Tentokrát ho snížila agentura Moody's z Baa1 na Baa3, tedy jeden stupeň nad neinvestiční, spekulativní úroveň. Podle Moody's země může mít kvůli slabému hospodářskému růstu potíže při snižování deficitu. Výhled ponechala Moody's negativní. Moody's zveřejnila své rozhodnutí o ratingu jen několik hodin před tím, než zástupci Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu potvrdili, že Irsko plní podmínky mezinárodní pomoci a může získat další část záchranného úvěru.

Moody's zdůraznila, že snížila rating Irska o dva stupně z Baa1, protože ekonomika země v letošním roce pravděpodobně příliš neporoste, pokud vůbec půjde do černých čísel. Jako důvod uvádí málo úvěrů v soukromém sektoru, které jsou pro stimulaci hospodářského růstu potřebné. Slabý růst pak ztíží vládě snahu snížit rozpočtový schodek.

„Obavy souvisí s globální nejistotou a specificky také s tím, že Evropská centrální banka zvýšila sazby a panují obavy, že by to mohlo negativně ovlivnit vývoj irské ekonomiky, že by mohlo dojít ke snížení daňových příjmů,“ vysvětlil analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Další agentury očekávají, že se Irsko zvedne

Ve čtvrtek přitom agentura Fitch zlepšila výhled hodnocení Irska. Odůvodnila to tím, že problémová irská ekonomika má blízko ke stabilizaci díky důvěryhodným zátěžovým testům bank. Fitch už nepředpokládá, že by rating Irska v krátké době snížila; výhled přesto zůstává obecně negativní. Samotnou známku ponechala Fitch Irsku na BBB+.

Také Standard & Poor's tento měsíc zlepšila výhled Irska na stabilní a uvedla, že se jeho ekonomika po jednom z největších propadů v průmyslově vyspělém světě oživí.