Vysoký deficit dodal ratingu USA negativní nádech

New York - Investoři by se měli mít na pozoru před velkými rozpočtovými deficity a rostoucí zadlužeností americké vlády. Stanovisko podobného znění dnes vydala ratingová agentura Standard & Poor's, která revidovala výhled hodnocení Spojených států ze stabilního na negativní. Ratingy země ale v dnešním rozhodnutí potvrdila na AAA/A-1+.

S&P zároveň uvádí, že ekonomika Spojených států je flexibilní a velmi různorodá. Efektivní je rovněž měnová politika USA, která podporuje růst produkce a zároveň potlačuje inflační tlaky. Výjimečnou externí likviditu dává Spojeným státům mimořádná pozice dolaru mezi měnami ve světě.

S&P

„Protože USA mají, v porovnání s jinými státy s ratingem AAA, deficit, který považujeme za velmi velký, zadluženost vlády se zvyšuje a cesta k řešení toho se nám nezdá jasná, revidovali jsme výhled dlouhodobého ratingu ze stabilního na negativní.“

Video Rating USA
video

Rating USA

„Rating je stejný, ale hlavní informace představuje dostatečný šok,“ reagoval analytik společnosti DRW Trading z Chicaga. Podle analytika bude mít zpráva negativní dopad na dolarová aktiva. Ropný trh ale nijak výrazně nereagoval na rozhodnutí S&P.


Vysoký americký deficit nahání investorům hrůzu

Přestože Spojené státy mají v poměru k Portugalsku vyšší státní dluh, státní bankrot je v horizontu nejbližších let vysoce nepravděpodobný. Kromě faktické výše dluhu je třeba se totiž soustředit na kredibilitu dané země a na její náklady na obsluhu samotného dluhu. Pokud totiž vláda sáhne k restrukturalizaci trhu, jedná se o její vlastní rozhodnutí. Není totiž dost dobře možné, aby zemi došly finanční zdroje na splácení dluhu. Státní dluh Portugalska, který zemi nakonec donutil požádat o pomoc, se podle finančního serveru MarketWatch pohybuje kolem 87 procent HDP. V případě Spojených států je to asi 99 procent. Zatímco rozpočtový deficit Portugalska činí 8,6 procenta HDP, deficit Spojených států loni vzrostl na 8,9 procenta HDP.

Lisabon
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Jasper Juinen