Apple žaluje Samsung, zkopíroval prý iPhone i iPad

San Francisco / Soul - Americký Apple zažaloval svého jihokorejského rivala Samsung za údajné kopírování jeho populárních mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad. Samsung podle Applu tyto přístroje „otrocky“ napodobuje ve své řadě mobilních telefonů a tabletů Galaxy. Bouřlivý soudní spor ale zřejmě není na pořadu dne. Obě firmy jsou totiž navzájem důležitými obchodními partnery.

Žaloba se soustředí na designové prvky, jako je například vzhled ikon na obrazovce. „Takovýto druh nestoudného kopírování je špatný,“ řekla mluvčí Applu. Samsung uvedl, že bude na žalobu reagovat „přiměřenými právními prostředky, aby ochránil své duševní vlastnictví“.

Podle analytiků bude reakce Samsungu na žalobu pravděpodobně umírněná, protože Apple byl loni druhým největším zákazníkem podniku. „Od Applu je to spíše symbolický krok,“ řekl k žalobě analytik John Park z firmy Daishin Securities. „Samsung zřejmě nebude reagovat agresivně, protože Apple je jeho klíčovým zákazníkem v oblasti součástek,“ dodal.

Apple uvedla první iPhone na trh v roce 2007 a od té doby už prodala víc než 100 milionů těchto přístrojů. Loni firma zahájila prodej tabletů iPad, které se rovněž staly velkým hitem. Samsung je přitom nyní v podstatě jediným skutečným konkurentem Applu v oblasti tabletů.