Češi šetří, kupují levné pivo z Polska

Plzeň – Rovný milion hektolitrů piva loni do Česka dovezly zahraniční pivovary. Češi tak vypili třikrát víc dovezeného piva než v roce 2009. Podle šéfa Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého může za tak velký nárůst ekonomická krize. Dovážejí se totiž hlavě levná lahvová piva z Polska, jejichž kvalita je podle pivovarníků „mizerná“ a jde pouze o pivu podobné nápoje.

„Ekonomický tlak způsobil hlad po levných pivech. V minulých letech se do Česka vozilo kolem 300 tisíc hektolitrů piva ročně. Nešlo ale o superlevná piva jako loni, ale spíše o kvalitnější produkty jako irské pivo Guinness,“ dodal. Nyní proudí piva hlavně ze zemí, jejichž produkty by si fajnový český pivař v době konjunktury nekoupil. Šedesát procent tvoří lahvová piva z Polska, které lidé nakupují zejména v obchodních řetězcích. Cena se pohybuje kolem sedmi korun za půllitr. „Tady se bavíme o pivech, které jsou za čtyři koruny, což stěží pokryje náklady na rozvoz, láhev a spotřební daň, což znamená, že na ten vlastní výrobek tam nezbývá prakticky nic,“ dodává Veselý.

Polský ležák není český ležák

Video Komentář Jana Veselého
video

Komentář Jana Veselého

Na etiketách levných piv z dovozu je podle Veselého často uvedeno „ležák“, přitom jde o osmistupňové pivo. České pivovary ale mohou toto označení používat jen pro „jedenáctky“ nebo „dvanáctky“, jinak by šlo o klamavou reklamu. V Polsku to ale neplatí a Česko musí podle směrnice o společném trhu akceptovat pojmenování jiných zemí i jejich způsoby výroby a tyto „ležáky“ na trh pustit. „Čeští výrobci nejsou ochotni tyto způsoby akceptovat a ani by nemohli,“ uvedl Veselý. Od výroby pro obchodní řetězce vinou tlaku na ceny postupně upouštějí.

Z Polska, Maďarska a Slovenska jde podle Veselého do Česka až 90 procent dovozu. Svaz ani pivovary se tomu nemohou bránit a pouze testy piv v médiích definují veřejnosti kvalitu.

Plzeňský pivovarnický expert Josef Krýsl:

„Jde o velmi mizerné nápoje, které často nemají s pivem nic společného. Jejich jedinou vlastností je, že jsou velmi laciná. Levná česká piva jsou proti nim pořád ještě výborná a chutná.“

Plzeňský pivovarnický expert Josef Krýsl se skupinou sládků provedl testy a „tato piva se ani nedala dopít“. Kupují je lidé v důchodovém věku, bezdomovci a občané, kteří denně pijí hodně piv, a dále ženy při nákupech. Podle šéfa Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska začal loni razantní dovoz levných piv z Polska, Německa a Rakouska vinou toho, že se od ledna 2010 v ČR zvýšila spotřební daň z piva.

Dovozové produkty přitom tlačí i na cenu českých lahvových piv, jejich průměrná cena se snižuje a klesá také ziskovost prodeje. „Sládkové pivovarů přitom nemohou tento segment (levných piv) opustit, a tak plně uvolnit prostor dovozům,“ dodal.