Bělorusko opět spoutalo kurz rublu

Minsk - Běloruská centrální banka po třech dnech přehodnocuje částečné uvolnění kurzu měny a tamním komerčním bankám opět nedovoluje stanovovat tržní kurz. Banky tak zastavily devizové transakce na mezibankovním trhu a čekají na další pokyny. V zemi dál platí duální systém pro stanovování kurzu běloruského rublu.

„Neobchoduje se,“ citovala agentura Reuters zdroj z trhu. Banky podle dalších zdrojů transakce zastavily krátce poté, co jim centrální banka doporučila, aby kurz nestanovovaly níže než na 4 500 až 4 600 rublů za dolar. V systémech bank se reálný kurz vytvářel kolem 5 000 rublů za dolar.

Centrální banka dnes oficiální kurz běloruského rublu stanovila na 3 044 rublů za dolar. K informacím zdrojů, že opět zasahuje do transakcí a snaží se je ovlivňovat, se banka odmítla vyjádřit.

Prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek nařídil, aby úřady zajistily, že země bude mít co nejdříve vyrovnaný kurz. Krok centrální banky de facto ruší rozhodnutí ze začátku týdne povolit u mezibankovních transakcí volný pohyb kurzu měny. To bylo považováno za krok k plné devalvaci běloruského rublu.

Běloruské autority povolily volné stanovování kurzu měny 19. dubna. Následující den rubl oslabil o 40 procent oproti původnímu oficiálnímu kurzu tamní centrální banky. To je více, než předpovídali analytici. Ti hovořili o 20 až 30procentním oslabení běloruské měny.

Bělorusko má vysoký deficit běžného účtu, což je primární důvod poklesu kurzu měny. Centrální banka se sice snažila kurz podporovat prodejem dolarů, od začátku roku už ale za tímto účelem spotřebovala asi čtvrtinu běloruských devizových rezerv.