Toyotě a Hondě klesla po zemětřesení výroba na třetinu

Tokio – Skoro o dvě třetiny klesla v březnu výroba v japonských automobilkách kvůli následkům zemětřesení a tsunami, které zdecimovalo hlavně tamní pobřežní oblasti. Nejhůř dopadla Toyota s Hondou, které omezily výrobu na třetinu běžného stavu. Nissan vyrobil zhruba o polovinu méně aut.

Toyota tak může klesnout v celoroční produkci aut z prvního místa na třetí za General Motors a Volkswagen. O první pozici, kterou si drží od roku 2008, přijde Toyota téměř jistě, uvedli analytici Advanced Research Japan.

Toyota a Honda předpokládají, že jim budou pokračovat odstávky ve výrobě až do prosince. Akcie japonských automobilek proto dnes klesly, naopak vzrostly ceny akcií korejských společností Hyundai a Kia.

Po zemětřesení a tsunami z 11. března chybějí japonským výrobcům zejména elektronické komponenty a součástky obsahující kaučuk. Katastrofa zasáhla také japonskou energetiku, včetně krize v jaderné elektrárně Fukušima, a výrobní závody proto postihly i výpadky v zásobování elektřinou.

Investoři předpokládají, že z propadu japonské produkce budou těžit zahraniční rivalové, a jmenují především korejské společnosti Huyndai a Kia. První z nich se zaměří na segment dražších vozů, zatímco Kia má kapacitu, aby se zaměřila na objem produkce.